Sierpień to miesiąc, który oferuje bogactwo ziół. W tym czasie można pozyskiwać owoce, kwiaty, liście lub korzenie i kłącza różnych ziół. Ziół gotowych do zbioru jest tak dużo, że nie sposób opisać ich wszystkich w jednym miejscu. Dlatego przedstawiamy kilka najpopularniejszych, które można pozyskać w ogrodzie, podczas spaceru na łąkę lub w lesie.
Sierpniowe zioła
- Nasiona ostropestu. Ostropest można spotkać na polach lub w górach. Z wyglądu przypomina oset, dlatego niekiedy można go zauważyć w ogrodach, gdzie pełni rolę ozdobną. Jest znany z tego, że oczyszcza i regeneruje wątrobę, choć to nie jedyne jego właściwości. Jednym z jego dobroczynnych związków jest tzw. sylimaryna, zawiera także witaminę E, olejki eteryczne, nienasycone kwasy tłuszczowe.
- Owoc jarzębiny. Jarzębina to kolejna roślina, która pięknie wygląda i pozytywnie wpływa na zdrowie. Owoce jarzębiny zawierają spore dawki witaminy C, witaminy A, C, E, witamin z grupy B, soli mineralnych. Znajdziemy w nich także dużo karotenu (dużo więcej niż w marchewce). Rośliny te wzmacniają odporność, pomagają na zaparcia i wzdęcia. Wykazują również działanie przeciwzapalne i przeczyszczające.
- Ziele skrzypu. Skrzyp polny występuje głównie na wilgotnych obszarach, np. łąkach, polach, skarpach. Jest znany z tego, że zawiera dużo łatwo przyswajalnego krzemu, choć znajdziemy w nim również inne związki, np. witaminę C, wapń, żelazo, fosfor, kwasy organiczne. Roślina ma szerokie zastosowanie: wspomaga oczyszczanie organizmu, poprawia stan włosów, skóry i paznokci, wspomaga pracę wątroby, zmniejsza potliwość stóp, zapobiega miażdżycy.
- Ziele dziurawca. Dziurawiec jest zielem, które przynosi ulgę cierpiącym na depresję, stres, bezsenność, bóle głowy. Zielarze zalecają go również na choroby wątroby i dróg żółciowych. Do substancji o działaniu zdrowotnym zalicza się olejek eteryczny, witaminę A, C, B4, pektyny, fitosterole, garbniki katechinowe, żywice. Związkiem, który czyni go naturalnym preparatem łagodzącym stany depresyjne, jest hiperycyna.
- Liść maliny. Sierpniowe zioła to także liść maliny. Roślina ta jest świetnym naturalnym preparatem na przeziębienie. Jak się zapewne domyślasz, jej właściwości są jeszcze większe. Liście maliny działają też przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i przeciwbiegunkowo.