Nasiona i ziarna to ciekawy element diety, również diety alkalicznej. Sprawdzą się jako chrupiąca przekąska oraz dodatek do sałatek, surówek i innych dań. Te maleństwa bywają prawdziwą skarbnicą różnych składników odżywczych. Poniżej podajemy przykłady niezwykle zdrowych i popularnych ziaren i nasion, które warto włączyć do swojej diety.
Siemię lniane
Listę otwieramy produktem łatwo dostępnym, tanim, uprawianym w Polsce od wieku. Jest to siemię lniane, czyli nasiona lnu. Są one szczególnie cenione za obecność kwasów tłuszczowych omega-3 i błonnika. Znajdziemy w nich również lignany (rodzaj antyoksydantów), kwas foliowy, magnez, fosfor, potas i inne cenne związki. Dzięki nim systematyczne spożywanie siemienia lnianego może zwiększyć ochronę przed miażdżycą i niektórymi nowotworami. Ponadto te niepozorne nasionka znakomicie działają na układ pokarmowy, regenerując błonę śluzową żołądka.
Nasiona chia
Od pewnego czasu nasiona chia podbijają serca wielu miłośników zdrowego odżywiania. I bardzo dobrze! Zawierają one witaminy, minerały, błonnik, antyoksydanty, białko roślinne, kwasty tłuszczowe omega-3. Pod względem składu siemię lniane i chia są bardzo podobne, choć występują między nimi różnice (np. siemię lniane zawiera więcej omega-3, a chia – więcej wapnia). Silną stroną chia jest również fakt, że wspomagają odchudzanie.
Nasiona konopi
Mimo, że konopie wywołują wiadome skojarzenia, pragniemy zapewnić, że tego typu nasiona dostępne w sklepach ze zdrową żywnością są innym gatunkiem niż marihuana. Konopie, które są cenione za walory zdrowotne to konopie siewne, natomiast marihuana pochodzi z konopi indyjskich. Głównym atutem tych nasion jest wysokiej jakości łatwo przyswajalne białko oraz idealne proporcje kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6. Te maleństwa zmniejszają ryzyko zawału serca i miażdżycy, a także poprawiają wygląd skóry i wspomagają pracę układu pokarmowego.
Pestki dyni
To świetna przekąska sama w sobie, a także dodatek do sałatek, surówek, zup, wypieków i innych dań. W medycynie naturalnej są środkiem wspomagającym usuwanie pasożytów. Znajdziemy w nich mnóstwo cennych składników odżywczych, działających wszechstronnie na organizm. Pestki dyni mają działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwmiażdżycowe, antynowotworowe. Ponadto mogą pomóc zredukować stres i poprawić nastrój. Aż chce się chrupać, prawda?
Nasiona słonecznika
W dobie dużej popularności nasion chia, konopi i siemienia lnianego, łatwo zapomnieć o kolejnym produkcie, który towarzyszy nam od pokoleń – nasionach słonecznika. Są one dobrym źródłem m.in. kwasów tłuszczowych omega-6, witaminy E, kwasu foliowego (witaminy B9) i innych witamin z grupy B. Chrupiąc raz na jakiś czas nasiona słonecznika wspomagamy pracę układu krwionośnego, układu nerwowego, a także dbamy o dobry stan włosów, skóry i paznokci.