Kasza jaglana znajduje się w czołówce najzdrowszych kasz. Można ją przyrządzić na słodko lub słono, w towarzystwie owoców lub warzyw i innych produktów. Charakteryzuje się łagodnym smakiem, który pasuje do wielu dań – zup, sałatek, deserów, głównych dań obiadowych. Poniżej znajdziesz przepis na lekką i alkalizującą potrawę – kaszę jaglaną w towarzystwie buraczka. Danie polecamy na lekkie śniadania, kolacje lub jako przekąskę między posiłkami.
Kasza jaglana z buraczkami – jak ją zrobić?
Do jej wykonania potrzebujesz zaledwie kilku składników. Kaszę i buraczki możesz przygotować dzień wcześniej – dzięki temu zrobienie śniadania lub kolacji zajmie ci kilka chwil.
Składniki:
- 2 buraki
- 1.5 szklanki kaszy jaglanej
- 4 łyżki prażonych pestek z dyni
- 1 cebula średniej wielkości
- 1 ząbek czosnku
- pieprz, sól i inne ulubione przyprawy
- świeża natka pietruszki
- oliwa
Przygotowanie:
- Upiecz buraki (warto to zrobić dzień wcześniej, aby mieć gotowe buraczki pod ręką), a następnie zetrzyj na tarce na dużych oczkach.
- Ugotuj kaszę (to również warto zrobić dzień wcześniej). Jeśli zależy ci na łagodnym smaku kaszy, pozbawionym charakterystycznej goryczki, przeczytaj wskazówki jak ją ugotować >>
- Zeszklij na oliwie cebulę i czosnek.
- Całość (buraki, kasza, cebula, czosnek, przyprawy) wymieszaj i podsmaż przez chwilę.
- Posiekaj natkę pietruszki i posyp nią danie.
Właściwości buraczka
Burak jest wartościowym, lecz zbyt mało docenianym warzywem. Jedząc regularnie buraczki, możemy liczyć na szereg różnych korzyści. To warzywo jest znakomitym źródłem roślinnego żelaza, które wspomaga produkcję czerwonych krwinek. Tak więc w przypadku anemii wynikłej z niedoboru tego pierwiastka, można szybko poprawić swoje wyniki popijając sok z buraka. Ponadto burak świetnie odkwasza organizm i oczyszcza go z toksyn. Mało kto wie, lecz posiada on również działanie antynowotworowe (zawdzięcza to m.in. składnikowi o nazwie betaina). Dzięki obecności antyoksydantów, buraki spowalniają proces starzenia się organizmu. Między innymi z tego powodu te warzywa są cennym składnikiem wielu kosmetyków – głównie przeciwzmarszczkowych. Warto dodać, że buraczki wspierają pracę układu odpornościowego, co sprawia, że warto spożywać je zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym.