Świeże soki z warzyw i owoców to skarbnica cennych składników odżywczych. Takie napoje nie tylko znakomicie gaszą pragnienie i uzupełniają niedobory witamin i minerałów. Niektóre soki, na przykład sok z buraka, wspomagają leczenie niektórych chorób.
Sok z buraka – właściwości, które warto znać
Burak jest niezwykle wartościowym warzywem. W jego składzie znajdziemy witaminy, minerały, błonnik, betainę i betaninę. Doskonała kompozycja cennych składników stworzona przez Matkę Naturę, czyni z niego warzywo do zadań specjalnych, które znakomicie działa na wiele układów i organów. Sok z buraka:
- Odkwasza organizm. Na wstępie warto ulokować działanie, które interesuje nas najbardziej. Ze względu na zawartość minerałów zasadotwórczych, picie soku z buraka przyczynia się do równowagi kwasowo-zasadowej.
- Oczyszcza organizm z toksyn. To cecha, która idzie w parze z pierwszą cechą. W dietach oczyszczających organizm, buraki oraz sok z buraka zajmują ważne miejsce.
- Wspomaga leczenie anemii. Ze względu na dużą zawartość żelaza roślinnego, warto go regularnie pijać przy anemii.
- Działanie antynowotworowe. Buraki należą do czołówki warzyw antynowotworowych. Poznaj inne warzywa antynowotworowe.
- Obniża ciśnienie i poziom „złego” cholesterolu.
Botwinka – równie cenna część buraka
Botwinka to liście i korzonek młodego, jeszcze rosnącego buraka. Jest równie cenna, co sam burak, a według niektórych źródeł zawiera nawet więcej witamin i minerałów. Znajdziemy w niej między innymi witaminę A, witaminy z grupy B, witaminę C, E, K, żelazo, potas, magnez, cynk, miedź.
Mimo dobroczynnych właściwości, powinny na nią uważać osoby mające zapalenie stawów lub kamicę nerkową (botwinka zawiera dużo kwasu szczawiowego, który w towarzystwie wapnia tworzy szczawiany).
Koktajl z buraka i marchwi
Sok z buraka dla niektórych osób nie jest zbyt przyjemny w smaku, dlatego najlepiej połączyć go z innymi składnikami. Ciekawą kompozycję smakową stworzy ze słodką marchewką i słodkim jabłkiem.
Składniki:
- 1 marchewka
- 1 słodkie jabłko
- 3 plasterki imbiru
- 1 burak
- 2 plasterki obranej cytryny
- 1 łyżeczka oliwy
Przygotowanie:
W blenderze miksuj „twarde” składniki takie jak burak, marchewka, imbir przez około 15 sekund na najwyższych obrotach, następnie dodaj „miękkie” składniki (jabłko, cytryna, oliwa) i miksuj jeszcze trochę do zmieszania się składników.
Jeśli nie potrzebujesz dużych śniadań, taki koktajl możesz wypić zamiast śniadania. Jest on lekkostrawny, w dodatku zawiera wiele witamin, minerałów i błonnik.