Kasza gryczana od pokoleń jest elementem polskiej kuchni. Ze względu na swoje cenne właściwości jest polecana w diecie wątrobowej, wrzodowej, niskotłuszczowej, bezglutenowej i oczywiście alkalicznej. Jest łatwa w przygotowaniu i lekkostrawna. W medycynie ludowej była stosowana jako pokarm rozgrzewający organizm.
Właściwości kaszy gryczanej
- Odkwasza organizm. Zawiera 4 najważniejsze alkalizujące minerały: sód, potas, magnez, wapń, dlatego powinna często gościć w menu osób będących na diecie alkalicznej.
- Nie zawiera glutenu. Obok kaszy jaglanej, kukurydzianej i komosy ryżowej jest jedną z kasz naturalnie bezglutenowych, tak może być więc śmiało spożywana przez osoby z celiakią i alergią na gluten.
- Jest źródłem cennych składników odżywczych. Znajdziemy w niej całą plejadę najważniejszych witamin i minerałów: witaminy A, D, z grupy B (B1, B2, B3, B6, B12), kwas foliowy, cholinę, fosfor, sód, potas, magnez, wapń, miedź, cynk, żelazo, mangan, selen.
- Jest lekkostrawna, wspomaga pracę układu pokarmowego.
Jednym z rodzai kaszy gryczanej jest jej wersja niepalona, tzw. biała kasza gryczana. Jest ona równie wartościowa, lecz delikatniejsza w smaku, dzięki czemu można ją polecić dzieciom lub osobom, które nie przepadają za charakterystycznym posmakiem kaszy gryczanej.
Jak gotować kaszę gryczaną?
Jak przygotować kaszę, aby po ugotowaniu była lekka, sypka i zachwycała lekko orzechowym smakiem? Jest to dość proste, ale wymaga kilku wskazówek. Oto one:
- Wypłucz kaszę.
- Przygotuj kaszę i wodę w proporcji 1:2, np. 1 szklanka kaszy, 2 szklanki wody.
- Zagotuj wodę. Dodaj do niej łyżeczkę soli i 2-3 łyżki oleju. Do gotującej się wody dodaj kaszę i lekko zamieszaj, aby nie przykleiła się do dna.
- Gotuj na małym ogniu pod przykryciem, bez mieszania, ok 15 minut.
- Zdejmij garnek z ognia, ale pozostał kaszę pod przykryciem jeszcze około 5-10 minut. Przez ten czas „dojdzie” do siebie i wchłonie wodę, która pozostała.
Z czym dobrze smakuje kasza gryczana? Wiele zależy od gustów i upodobań, jednak śmiało można łączyć tę kaszę z mięsem, warzywami i grzybami. Dobrze smakuje w zupach, jako farsz do pierogów, krokietów, gołąbków oraz pieczonych warzyw. Może być składnikiem pasztetów warzywnych, past kanapkowych, a nawet dobrze się wkomponuje w niektóre desery.