Wegetarianizm to nie tylko przejście na nową dietę. To przede wszystkim świadomy wybór i akceptacja nowego stylu życia. Tak, jak w przypadku każdej zmiany, tak i przy przejściu na wegetarianizm, musi minąć trochę czasu, by oswoić się, przyzwyczaić i poczuć się dobrze.
Jeżeli od jakiegoś czasu zastanawiasz się nad przejściem na wegetarianizm, zrób to w sposób świadomy i przemyślany. Stopniowo dodawaj do diety zamienniki mięsa i nowe produkty. Nie skupiaj się na żywności, która nie leży w Twoim guście. Skup się na tym, co sprawia przyjemność Twojemu podniebieniu.
Jak zacząć dietę wegetariańską?
Tempeh i seitan stosowane są przy produkcji wegetariańskiego bekonu, kiełbasy, kurczaka czy innych substytutów mięsa. Jednak nawet dla fanów prawdziwego mięsa, jego wegetariańska odmiana jest ciekawym zamiennikiem i przede wszystkim głównym źródłem białka. Zatem jest bardzo dobrym pomysłem przy przejściu na dietę wegetariańską.
MIĘSNE SUBSTYTUTY
Głównym powodem niechęci do wegetariańskiego substytutu mięsa wydaje się być fakt jego długiego przygotowania (dodawania składników sprawiających, by potrawa wyglądała dobrze i smacznie). Dlatego gdy jesteśmy już po okresie adaptacji, możemy próbować innych źródeł białka.
Tempeh ma zazwyczaj zwartą konsystencję, charakteryzuje się orzechowym smakiem i jest bardzo pożywne. Pieczone tempeh jest znakomitym dodatkiem do sałatek, ryżu czy warzyw. Warto też wspomnieć, że tempeh jest produkowany z soi, dlatego należy zwrócić uwagę, by nie był genetycznie modyfikowany.
Jeśli masz ochotę na burgera, sięgnij po alternatywę z fasoli, grzybów czy warzyw. Gdy nie masz czasu, możesz użyć gotowych mrożonek. Jednak pamiętaj, że tak jak w przypadku burgerów z wołowiną, mrożone mięso zawiera często konserwanty i sztuczne substancje aromatyczne. Dlatego ważne jest, by po pewnym czasie uniezależnić się od nich i traktować je jako przekąskę, na którą pozwalamy sobie jedynie od czasu do czasu. Natomiast, kiedy będziesz już gotowy, możesz samodzielnie próbować tworzyć kulinarne przysmaki i przyrządzać zdrowe wersje burgerów.
Moc fasoli
Fasola jest prostym w przygotowaniu zamiennikiem potraw z mięsa.
-
Spróbuj dodać fasolę do sosów do makaronów lub lazanii zamiast siekanego mięsa.
-
Fasola doskonale zastąpi także kurczaka w zupach, gulaszach i zapiekankach.
-
Wypróbuj fasolę w taco lub buritto.
-
Możesz również wzbogacić śniadania fasolą: użyj jej zamiast bekonu czy kiełbasy.
-
Soczewica, czarna fasola i groch będą idealne do burgerów, które możesz przygotować sam.
Skąd czerpać informacje o wegetarianizmie?
Osoby, które rozpoczynają swoją przygodę z wegetarianizmem, często nie wiedzą jak planować posiłki. Sprytnym posunięciem jest korzystanie z porad dotyczących gotowania, które można znaleźć w Internecie. Tym sposobem można nauczyć się gotować zdrowo. Pozwala to na odkrycie nowych metod gotowania, które ułatwiają życie, np. blanszowanie. A to tylko część tego, co umożliwia kreatywne gotowanie w Twojej kuchni.
Dobrze wiedzieć:
-
Wegetariańskie „mięsa” są bogate z białko i błonnik. Wiele z nich ma również mniejszą zawartość tłuszczu, cholesterolu czy sodu, niż mięso pochodzenia zwierzęcego.
-
Tempah i seitan może imitować smak i konsystencję wołowiny, kurczaka, wieprzowiny, indyka, kaczki, ryb i owoców morza.
-
Wegetariańskie zamienniki mięsa w większości zawierają konserwanty, barwniki i emulgatory, więc należy unikać spożywania ich codziennie. Są jednak doskonałym sposobem, by odzwyczaić się od mięsa zwierzęcego.
-
Wegetariańskie substytuty zawierają nabiał, w szczególności jaja, co jest ważne szczególnie dla wegan.
-
Tofu z mleka sojowego i tempah charakteryzują się gęstą konsystencją. Wynika to z faktu, że są przygotowywane z całych ziaren soi. Dlatego osoby uczulone na soje powinny unikać tych produktów.
-
Większość soi jest genetycznie modyfikowana, więc należy wybierać produkty sojowe, które są wolne od GMO.
-
Seitan jest popularnym zamiennikiem mięsa. Przygotowywany jest z białka pszenicy (glutenu). Posiada włóknistą strukturę i smak mięsa, dzięki czemu bardzo je przypomina. Jednak nie jest odpowiednim produktem dla osób z nadwrażliwością na gluten.