Przyjęcie diety alkalicznej oznacza radykalną zmianę podejścia do jedzenia oraz gotowania. Dla niektórych takie przejście jest szybkie i proste, innym przysparza nie lada trudności. Oto kilka wskazówek, które ułatwią ten proces.
Jak przejść na dietę alkaliczną?
Zacznijmy od posiłków. Nie masz pomysłu na zdrowy, alkaliczny posiłek? Z pomocą przyjdą Ci publikacje tematyczne oraz Internet. Nigdy nie będziesz długo zastanawiać się, co przygotować na obiad, jeśli przynajmniej raz w tygodniu poświęcisz trochę czasu na poszukiwanie nowych przepisów. Jest to świetny sposób, aby określić co smakuje Ci najbardziej, a jakie produkty rzadziej będą gościły w Twojej kuchni.
Pamiętaj, na pierwszy rzut oka nowe przepisy mogą wydać się skomplikowane, jednak praktyka czyni mistrza. Może się to wydać trudne i przytłaczające, jednak na początek wystarczy, że znajdziesz 10 przepisów, które będziesz modyfikować według uznania (oczywiście wszystko w ramach produktów alkalicznych).
Wiele osób, które zdecydowały się na przejście na dietę alkaliczną przeżywa szok. Ich dieta wcześniej składała się w niemal 90% z produktów zakwaszających, nie wyobrażają sobie jak można zrezygnować z tylu ulubionych produktów na rzecz owoców i warzyw. Jednak z biegiem czasu widzą korzyści takiej zmiany i nie wyobrażają już sobie innej diety niż alkaliczna.
Proste przepisy na odkwaszenie organizmu
- Jednym z podstawowych przepisów, w zasadzie bazą do większości zasadowych dań, jest alkalizujący bulion na bazie warzyw i wody. Jest on bogaty w minerały i składniki odżywcze, doskonale przywraca ciału równowagę pH. Sprzyja oczyszczaniu tkanek i narządów z niebezpiecznych kwasów.
- Wielu zwolenników diety alkalizującej opiera swoje posiłki na tzw. zielonych koktajlach (np. Alkaline 16 Greens >>). Doskonale oczyszczają one organizm z nadmiaru kwasów. Ponadto są pożywne i smaczne – czego chcieć więcej od jedzenia? Są doskonałą propozycją na śniadanie, kolację lub przekąskę w ciągu dnia. Są szybkie i tanie w przygotowaniu, wystarczy, że pod ręką masz blender. Reszta zależy już tylko od Twojej wyobraźni i smaku. Należy jednak zapamiętać, że zdrowe koktajle jest najlepiej przyrządzać z ekologicznych warzyw i owoców. Dobrym wyborem będzie zakup blendera.
- Wyzwaniem wydaje się wprowadzenie diety alkalizującej dzieciom. Spędza Ci to sen z powiek? Niepotrzebnie! Większość produktów alkalicznych to lubiane przez dzieci owoce (maliny, winogrona, awokado) oraz warzywa (słodkie ziemniaki, seler, brokuły). Pieczone chipsy z selera z pastą hummus? Twoje dzieci pokochają tą przekąskę!
Przejście na dietę alkaliczną na początku wydaje się być trudne. Jednak należy sobie uświadomić, że większość przeszkód jakie napotykamy po drodze, to tylko nasze własne, wyimaginowane problemy, które najczęściej są odzwierciedleniem głęboko skrywanych obaw.
Zapamiętaj: przy odrobinie praktyki oraz eksperymentowania w kuchni, dieta alkaliczna stanie się naturalną częścią życia Twojego i Twojej rodziny.