Redukcja wagi to wyjątkowo trudne zadanie. Czasami po spektakularnym sukcesie pojawia się tak zwany efekt jo-jo, który potrafi skutecznie zniechęcić do odchudzania. Jak zdrowo i skutecznie stracić na wadze? Odpowiedzią na to pytanie jest dieta wegańska!
Czym jest dieta wegańska?
Dieta wegańska to ścisły wegetarianizm. Wyklucza się w niej mięso oraz wszelkie produkty odzwierzęce, np. mleko, sery czy jajka. Opiera się ona na jedzeniu warzyw, owoców oraz produktów pochodzenia roślinnego np. mleka sojowego czy tofu.
Reguły diety wegańskiej zakładają spożywanie głównie surowych produktów. Wszystko dlatego, że warzywa i owoce w czasie obróbki termicznej tracą swoje wartości odżywcze.
Jak odchudza dieta wegańska?
Badania potwierdzają, że dieta na bazie pokarmów roślinnych prowadzi do efektywnej i stałej redukcji wagi. Jest to widoczne szczególnie w porównaniu skuteczności diety klasycznej (takiej, która nie eliminuje zupełnie pewnych grup produktów) z dietą wegańską.
Eksperymentu podjęli się lekarze i dietetycy, a wyniki badania zostały opublikowane w czasopiśmie „Nutrition”. Do projektu zgłosiły się 63 dorosłe osoby z nadwagą. Przydzielono je do 5 różnych wzorców żywieniowych, eksperyment trwał 6 miesięcy.
Oto grupy, które wyłoniono do badania:
- grupa „wszystkożerna”
- grupa pół-wegetariańska
- grupa pesco-wegetariańska
- grupa lacto-ovo-wegetariańska
- grupa wegańska
Po upływie 6 miesięcy zmierzono efekty wdrożonych diet. Okazało się, że grupa, której przydzielono dietę wegańską, straciła średnio 2 razy więcej kilogramów, niż grupy, którym przydzielono inne diety. Średnia utrata masy ciała u badanych we wszystkich grupach (w %) przedstawiała się następująco:
- grupa „wszystkożerna” straciła średnio 3,1 %
- grupa pół-wegetariańska straciła średnio 3,2 %
- grupa pesco-wegetariańska straciła średnio 3,2 %
- grupa lacto-ovo-wegetariańska 6,3 %
- grupa wegańska 7,5 %
Inne korzyści:
- Wśród badanych należących do grupy wegańskiej odnotowano również najwyższy poziom obniżenia zawartości tłuszczu, tłuszczów nasyconych i cholesterolu w organizmie.
- Ze względu na to, że grupa wegańska spożywała duże ilości błonnika pokarmowego, realnie wpłynęło to na obniżenie ryzyka chorób przewlekłych takich jak np. choroby serca czy cukrzyca.
- Dieta wegańska bardzo korzystnie wpływa na zdrowie naszego organizmu. Dzięki niej możemy dostarczyć sobie wszelkich niezbędnych do życia składników. Dzięki diecie wegańskiej poczujemy się zdrowsi, lżejsi i szczęśliwsi.
Zawsze należy pamiętać o nauce dr. Roberta O. Younga, który uświadamia nam, że tak naprawdę istnieje tylko jedna choroba, którą jest nadmierne zakwaszenie organizmu.
Dieta wegańska skutecznie alkalizuje organizm i zapobiega nadmiernemu gromadzeniu się kwasów metabolicznych i dietetycznych. Dr Robert O. Young zaleca szczególnie spożywanie dużych ilości ekologicznych zielonych warzyw liściastych np. szpinaku, rukoli czy jarmużu. Inne alkalizujące produkty znajdziesz w tabeli żywności zasadowej >>