Dieta roślinna oparta na warzywach, owocach, kiełkach, pestkach, roślinach strączkowych i oliwach pełnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, poprawia samopoczucie przy depresji. Udowodniono to badaniami opublikowanymi w magazynie BMC Medicine. Obszerne badania przeprowadzone na ponad 15 tysiącach osób pokazały związek między zdrowym odżywianiem, niedoborem wartości odżywczych w organizmie, a stanem psychicznym człowieka.
Dieta a samopoczucie – badanie
Przeprowadzone badania dały początek szerszemu spojrzeniu na zdrowie psychiczne w kontekście zdrowego odżywiania. Został zbadany bezpośredni wpływ nawyków żywieniowych na ryzyko wystąpienia depresji.
W trakcie badania pod lupę wzięto trzy rodzaje diet:
- śródziemnomorską
- dietę prowegańską
- alternatywną dietę prozdrowotną indeks 2010
Uczestnicy badania zostali poproszeni o uzupełnianie raportów z trzymania diety oraz jej atrakcyjności. Im wyższy wynik został wskazany, tym uczestnik trzymał zdrowszą dietę.
Produkty spożywcze takie jak mięso czy słodycze (źródła nasyconych tłuszczów zwierzęcych oraz kwasów i kwasów tłuszczowych) były nisko punktowane w ocenie diety, natomiast orzechy, owoce i warzywa (zawierające kwasy tłuszczowe nienasycone omega 3 i 6, minerały i witaminy) były oceniane wysoko.
Jedna z głównych osób nadzorujących przebieg badań, Almudena Sanchez-Villegas z Uniwersytetu Las Palmas de Gran Canaria mówiła w wywiadzie: Chcemy zrozumieć, jaka rolę odgrywa odżywianie w odniesieniu do zdrowia psychicznego. Wierzymy, że pewne nawyki żywieniowe są w stanie ochronić nasz umysł. Wszystkie wprowadzone do badania diety wpływają pozytywnie na zdrowie umysłu.
15 093 osoby biorące udział w badaniu były wolne od stanów depresyjnych w początkowej fazie badania. Rozpoczęliśmy wprowadzanie diet 21 grudnia 1999 roku. Wszystkie diety były dopasowywane indywidualnie, wzięliśmy pod uwagę również takie schorzenia badanych osób, jak cukrzyca, czy otyłość.
Kwestionariusze ankietowe były wypełniane przez uczestników przed rozpoczęciem badań oraz po 10 latach trwania projektu. Spośród 1550 uczestników została w pewnym okresie po zakończeniu eksperymentu stwierdzona depresja lub stany depresyjne. Część z uczestników, która nie trzymała diety, po zakończeniu badania przyjmowała również antydepresanty.
Jako najlepsza spośród testowanych została oceniona alternatywna dieta prozdrowotną indeks 2010. Jednak jej dobroczynne właściwości są silnie kojarzone z jej podobieństwami do drugiej badanej diety – śródziemnomorskiej. Obie diety bogate były w nienasycone kwasy tłuszczowe omega 3 i 6, składały się w znacznej mierze z warzyw, owoców, pestek, roślin strączkowych i niewielkich ilości wina.
Wyniki
Almundena Sanchez-Villegas mówiła w wywiadzie „Powiązania między dietą i zdrowiem psychicznym mogą być znaczące. Odnotowaliśmy u uczestników badania pozytywne zmiany w nastawieniu do życia po pewnym czasie od rozpoczęcia diety. Jednak nawet niewielkie odstępstwa w trzymaniu diety sprawiały, że wyniki badań stawały się nieoczywiste, a pozytywny wpływ diety nie dawał tak dobrych efektów, jak u osób przestrzegających diety.
W wyniku obserwacji stwierdziliśmy, że raz osiągnięta równowaga organizmu nie poprawia się i nie pogorszy, nawet jeśli organizm odżywia się jeszcze zdrowiej niż dotychczas. Potwierdziły się nasze przypuszczenia, że zdrowe nawyki żywieniowe wpływają na pozytywne myślenie i nastawienie do życia. Badając odstępstwa od wprowadzanej w badaniu diety, potwierdziliśmy również pewne hipotezy dotyczące wyjątkowo źle wpływających na umysł człowieka pokarmów, które zwiększają ryzyko wystąpienia depresji”.
Wyniki badań, które zostały opublikowane, były oparte na okresowych raportach stanu zdrowia uczestników badania oraz kontrolnych wizytach u psychologa. Wciąż potrzeba jednak bardziej szczegółowych badań, aby określić dokładniejszy wpływ każdego produktu na zdrowie. Potrzeba też więcej czasu, żeby określić jasno, które składniki odżywcze mają największy wpływ na występowanie u człowieka depresji i stanów depresyjnych.