Zewsząd słyszysz, że dieta odkwaszająca (inaczej: dieta zasadowa, dieta alkaliczna) działa niezwykle korzystnie na organizm? Chciałbyś wprowadzić zmiany w swojej diecie, lecz nie wiesz od czego zacząć? Zacznij od poniższych 6 kroków. Nie musisz od razu wprowadzać radykalnych zmian do codziennego menu – wystarczy, że stopniowo zaczniesz iść małymi, dietetycznymi krokami, a wraz z nimi nadejdą pierwsze zmiany w samopoczuciu i zdrowiu.
6 kroków do diety zasadowej
- Mniej alkoholu. Pij alkohol rzadziej i w mniejszych ilościach, np. czasem kieliszek wina do makaronu.
- Mniej tłuszczu. Oszczędnie używaj masła i margaryny. W temperaturze pokojowej można je cieniej rozsmarowywać. Lekko przestudzona grzanka chłonie mniej masła. Ewentualnie przestawić się na twarożek lub dojrzałe awokado (zamiast masła do pieczywa). Do przyrządzania potraw używaj możliwie niewiele frytury. Frytowane i panierowane potrawy najlepiej ograniczyć do minimum, a z czasem wykluczyć je z diety.
- Mniej produktów gotowych. Lista składników mówi wszystko. Jeśli na jej początku znajdują się tłuszcze, lepiej produktu nie tykać. Nieprzetworzone produkty spożywcze są uboższe w tłuszcze.
- Mniej słodyczy. Słodycze składają się głównie z cukru i tłuszczów. Czekolada, ciasta i lody „wchodzą” bezpośrednio w biodra i zalewają organizm kwasami.
- Mniej wędlin i mięsa. Staraj się kupować tylko chude mięso i usuwaj widoczne „tłuszczyki”. W wędlinie czasem ciężko wypatrzeć tłuszcz. Dużo tłuszczu tkwi również w wielu gatunkach serów. Camembert ma prawie 50 razy więcej tłuszczu niż ser harceński.
- Więcej warzyw (w tym sałaty), owoców i produktów pełnoziarnistych. Są one szczególnie wartościowe, ponieważ są zasadowe (choć nie wszystkie owoce), pozbawione tłuszczu i zawierają substancje egzogenne niezbędne do przemiany materii, w tym trawienia.
Informacje zostały zaczerpnięte z książki
Zdrowe odkwaszanie >>