Mięso trafia na talerze wielu Polaków niemal codziennie. Jest elementem śniadań, obiadów i kolacji. Jednak z roku na rok pojawia się coraz więcej badań, które dowodzą jego szkodliwości. Przełomowy moment nastąpił w momencie, gdy Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oświadczyła, że spożywanie minimum 50 g dziennie przetworzonego mięsa zwiększa ryzyko chorób nowotworowych o 18%. Poznaj inne przyczyny, dla których warto ograniczyć lub zrezygnować z mięsa.
5 grzechów głównych mięsa
1.Mięso zakwasza organizm.
Twórca diety alkalicznej, Robert Young, wskazuje mięso jako jeden z głównych winowajców zakwaszenia organizmu. Jeśli ograniczysz spożycie mięsa zaledwie o połowę, najprawdopodobniej szybko zauważysz różnicę w ogólnym samopoczuciu.
2. Czerwone i przetworzone mięso zwiększa ryzyko chorób nowotworowych.
Według Światowej Organizacji Zdrowia spożycie zaledwie 50 g dziennie przetworzonego mięsa sprawia, że jesteśmy bardziej narażeni na choroby nowotworowe. Jest to związane głównie z azotanem sodu – rakotwórczym związkiem używanym do produkcji przetworzonego mięsa.
Jakie mięso jest przetworzone? Na przykład: kiełbasy, wędliny, parówki, mięso w mrożonkach, mięso puszkowane. Warto wiedzieć, że 50 gramów to mniej więcej 1/3 schabowego, 1 parówka lub plaster salcesonu.
3. Mięso to jedna z przyczyn miażdżycy i innych chorób krążenia.
Częste spożycie czerwonego mięsa (codziennie lub kilka razy w tygodniu) może nas doprowadzić prostą drogą również do miażdżycy, zawałów serca, udarów mózgu. W tym przypadku główną przyczyną są tłuszcze nasycone, których jest dużo w mięsie i produktach pochodzenia zwierzęcego. Tłuszcze nasycone zaburzają gospodarkę lipidową, co na dłuższą metę prowadzi do chorób układu krążenia.
4. Mięso przyczynia się do powstania cukrzycy typu II.
Częste spożywanie przetworzonego mięsa może spowodować wzrost ryzyka zachorowania na cukrzycę typu II aż o 40% – świadczą o tym wyniki nowej metaanalizy, dokonanej w Norwegii i Stanach Zjednoczonych. Zainteresowanych tematem odsyłam do artykułu Czy czerwone mięso powoduje cukrzycę i nowotwory?
5. Przemysłowa hodowla mięsa jest nieekologiczna.
Według jednego z wielu źródeł, do wyprodukowania 1 kg mięsa potrzeba aż 20 000 litrów wody oraz 12 kg zboża i soi. A wyprodukowanie 1 kg wołowiny pochłania aż 50 000 litrów wody! Kolejnym ogromnym problemem związanym z produkcją mięsa jest fakt, że zwierzęta hodowlane wydalają duże ilości metanu – gazu, który przyczynia się do globalnego ocieplenia.
Ograniczenie spożycia mięsa nie tylko przyczyni się do profilaktyki zdrowotnej, ale również będzie przyjazne środowisku.
Jakie mięso warto jeść?
Jeśli jesteś osobą, która nie wyobraża sobie życia bez mięsa, to poniżej znajdziesz propozycje mięs, którymi warto zastąpić czerwone i przetworzone mięso:
- Ryby
- Mięso z ekologicznych hodowli
- Domowe wędliny