Witaminy i minerały mogą zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka piersi

Zgodnie z badaniami przedstawionymi w 2010 roku podczas 101 dorocznego spotkania Amerykańskiego Stowarzyszenia Badań Nad Rakiem witaminy i suplementy wapniowe mogą znacząco przyczynić się do zmniejszenia ryzyka zachorowania na raka piersi.

Jak informuje profesor Ponce School of Medicine w Puerto Rico dr Jaime Matta: „nie jest to oczywiście efekt natychmiastowy, jednak widzimy zależność pomiędzy długotrwałą suplementacją diety witaminami i wapniem a redukcją zachorowalności na nowotwory piersi”.

Dr Matta stwierdza też, że to odkrycie sugeruje, że suplementy wapnia wspierają procesy zdolności odbudowy DNA. Jest to złożony proces biologiczny, w którym bierze udział ponad 200 różnych białek. Kiedy proces ten zostanie w jakiś sposób zakłócony, to istnieje ryzyko powstawania komórek rakowych.

W wywiadzie dr Matta mówi, że: „proces odbudowy DNA obejmuje co najmniej 5 oddzielnych ścieżek i ma kluczowe znaczenie dla utrzymania stabilności genomu. Kiedy DNA nie naprawia się, prowadzi to do mutacji wywołujących nowotwory”.

Badanie kliniczne objęło 268 kobiet chorych na raka piersi i 457 zdrowych kobiet. Ryzyko zachorowania na raka piersi wzrasta, kiedy kobieta:

  • jest w starszym wieku
  • w rodzinie wystąpił przypadek zachorowania na nowotwór piersi
  • kobieta nigdy nie karmiła piersią
  • badania wykazują niską zdolność odbudowy DNA

Przyjmowanie suplementów witaminowych wykazało zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka piersi o 30% zaś przyjmowanie wapnia aż o 40%. Po uwzględnieniu poziomu odbudowy DNA suplement wapnia przestał wykazywać właściwości ochronne, jednak związek pomiędzy przyjmowaniem witamin a redukcją ryzyka zachorowania na nowotwór pozostał. Według Roberta Younga, przyjmowanie odpowiednich witamin i minerałów wpływa na odkwaszenie organizmu, które pozwala pozbyć się nowotworu.

Dr Matta stwierdza: „Po badaniach klinicznych nie twierdzimy, że należy radykalnie zwiększyć sugerowane dzienne dawki witamin i suplementacji wapniowej. Jednak regularne przyjmowanie tych suplementów to z pewnością jeden ze sposobów na zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka piersi w przyszłości”.

You may also like...