Mineralna woda dodaje zdrowia

Nasz organizm aż w 70% składa się z wody. To spora ilość. Ale biorąc pod uwagę w jak wielu procesach woda bierze udział, nikogo nie powinno dziwić, że potrzebujemy jej aż tak wiele. Aby prawidłowo funkcjonować, każdego dnia powinniśmy dostarczyć organizmowi ok. 2,5 litra wody.

Ona pozwala na właściwą pracę nerek, wątroby, mózgu płuc oraz pozostałych organów. Jeżeli będzie jej zbyt mała ilość mogą zacząć się poważne problemy.

Dlaczego woda jest tak ważna?

Dr Robert O. Young, amerykański specjalista ds. żywienia podkreśla, że częstą zmorą oraz przyczyną wielu przykrych dolegliwości jest odwodnienie organizmu. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ, gdy ilość płynów w ciele spada, wszystkie narządy wewnętrzne spowalniają swoją pracę.

Na odwodnienie najbardziej wrażliwy jest mózg. Gdy z odwodnienia krew gęstnieje, mikrokrążenie w jego obrębie może zostać poważnie zakłócone. To z kolei, może skutkować pogorszeniem koncentracji, problemy z widzeniem, trzeźwym myśleniem. W skrajnych wypadkach przy znacznym ubytku płynów może nawet dojąć do halucynacji a także omdleń.

W drugiej kolejności na ubytku wody w ciele cierpi układ krążenia. Zgęstniała krew płynie wolniej, zaś serce musi pracować ze zdwojoną siłą, aby dostarczyć życiodajny płyn do każdej komórki Twojego ciała. Dlatego też, w sytuacji, gdzie poziom odwodnienia jest wysoki ryzyko zawału serca lub udaru mózgu znacząco rośnie.

Przy zbyt małej ilości płynów w organizmie nerki nie są w stanie pracować efektywnie, a co za tym idzie dobrze oczyszczać ciało ze szkodliwych produktów przemiany materii.

To przyczynia się do wzrostu poziomu zakwaszenia – które, jeżeli trwa znaczny okres czasu jest bardzo niebezpieczne dla twojego zdrowia. Przeczytasz o tym więcej w innych artykułach z tej serii.

Jak zapobiec odwodnieniu?

Przede wszystkim należy regularnie spożywać posiłki (tak, tak, to nie żart), dzięki nim dostarczysz tak potrzebnej Twojemu organizmowi wody. Duża liczba wypijanych płynów powinna być nawykiem. Pytanie tylko, jakie będą najlepsze?

Jeżeli dbasz o zdrowie i chcesz stosować zrównoważoną dietę, wybieraj wody mineralne oraz świeżo wyciskane soki owocowe lub warzywne. Dlaczego? Ponieważ pijąc je zyskasz podwójnie. Nie dość, że dostarczysz swojemu organizmowi potrzebnych i wartościowych płynów, razem z nimi niezbędne witaminy i minerały. A co z ulubionymi napojami gazowanymi?

Dr Robert O. Young zdecydowanie je odradza. Większość napojów jest produkowana na bazie wody mineralnej, ale co z tego, jeżeli składa się z chemicznych substancji i zawiera ogromną ilość cukru lub szkodliwych słodzików.

Czysta woda mineralna, nie dość, ze jest wolna od cukru, to jeszcze jest bogata w ważne składniki mineralne, których potrzebujesz każdego dnia. A zatem, już dziś postaw na wodę mineralną każdego dnia.

You may also like...