Kasza jaglana jest uważana za jedną z najzdrowszych kasz. Zawiera wiele cennych składników odżywczych, jest lekkostrawna i naturalnie bezglutenowa. W dodatku odkwasza organizm, a medycyna chińska poleca ją przy wychłodzeniu organizmu i na wzmocnienie nerek, wątroby, trzustki i jelit.
Jakie są właściwości kaszy jaglanej?
Znajdziemy w niej składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu: magnez, krzem, żelazo, potas, fosfor, witaminy z grupy B, witaminę E, błonnik, lecytynę. Jest bogatym źródłem węglowodanów złożonych, które na długo zapewniają uczucie sytości i dostarczają sporej dawki energii. Między innymi dzięki tym składnikom kasza działa bardzo korzystnie na organizm:
- poprawia stan skóry, włosów i paznokci,
- wzmacnia zęby i kości,
- wzmacnia i oczyszcza organizm, podnosi jego odporność,
- wspomaga przemianę materii,
- korzystnie wpływa na pamięć i koncentrację,
- „ogrzewa” wychłodzone narządy wewnętrzne i „osusza” organizm, co jest korzystne przy katarze, kaszlu, zapaleniu oskrzeli.
Jej łagodny smak sprawia, że można użyć jej do wielu dań – głównych dań obiadowych, zup, sałatek, deserów, czy też dań na bazie owoców.
Jak dobrze przygotować kaszę jaglaną?
Wbrew pozorom gotowanie kaszy jaglanej nie jest takie proste. Ale mamy na nią sposób 😉 Wypróbuj poniższy przepis, aby kasza była sypka i pozbawiona charakterystycznego gorzkiego smaku.
- Upraż kaszę na suchej patelni lub w suchym garnku do momentu aż poczujesz delikatny orzechowy zapach. Według medycyny chińskiej uprażona kasza przyczynia się do „odśluzowania” organizmu i „ogrzania” wychłodzonych narządów wewnętrznych.
- Przelej kaszę na sitku gorącą lub wrzącą wodą.
- Zagotuj wodę w garnku, dodaj do niej kaszę, w proporcji 1 (kasza) : 2 (woda).
- Delikatnie zamieszaj, aby nie przywarła do dna, lecz nie mieszaj później (w trakcie gotowania), ponieważ powstanie „papka”.
- Dodaj odrobinę soli.
- Gotuj na małym ogniu do 15 minut.
- Po ugotowaniu pozostaw kaszę pod przykryciem około 5-7 minut.
Kasza jest już gotowa 🙂
Uwaga: kasza, która ma gorzki i ostry zapach, najprawdopodobniej jest zjełczała. Dobra, świeża kasza jaglana ma słodkawy smak.