Imbir jest cudowną rośliną – jest stosowany jako przyprawa niemal na całym świecie, spożywany na surowo ma ciekawy, intrygujący smak, a w medycynie chińskiej, ajurwedyjskiej i indyjskiej zajmuje szczególne miejsce jako naturalny lek na różne dolegliwości. Jeśli imbir kojarzył ci się tylko z przyprawą, to w dzisiejszym artykule poznasz jego nowe zastosowanie. Imbir na przeziębienie w postaci płynu, naparu i syropu będzie niezwykle pomocny nie tylko w jesiennym sezonie zachorowań.
Imbir na przeziębienie
1.Napar z imbiru, goździków, cytryny i cynamonu
To wspaniały sposób na złagodzenie objawów przeziębienia, wzmocnienie odporności, rozluźnienie napięć w podbrzuszu i rozgrzanie w przypadku dreszczy.
SKŁADNIKI
- kawałek imbiru o długości ok 7 cm
- 1 łyżeczka goździków
- 1 laska cynamonu
- 3 plasterki świeżej, niewoskowanej cytryny
- miód do smaku
WYKONANIE
Obierz imbir, zetrzyj go bezpośrednio do dzbanka z wrzątkiem, potem dodaj pozostałe składniki. Zaparzaj przez 15 minut, po czym od razu wypij. W razie potrzeby możesz dolać gorącej wody.
2. Imbirowy płyn do płukania gardła
Oto doskonały przepis na złagodzenie bólu gardła: zetrzyj kawałek imbiru o długości 2-3 centymetrów, zalej go szklanką gorącej wody, dodaj sok wyciśnięty ze świeżej cytryny i 1/4 łyżeczki pieprzu cayenne, wymieszaj energicznie widelcem i kiedy płyn ostygnie do odpowiedniej temperatury, przepłucz nim gardło.
Oczywiście można także pić ten napar, ale jeśli chcesz maksymalnie wykorzystać lecznicze właściwości imbiru, najlepiej zastosować go do płukania bolącego gardła.
3. Syrop imbirowy
Syrop pomaga w przypadku przeziębienia, łagodzi dreszcze, oprócz tego łagodzi niestrawność, chorobę lokomocyjną oraz nudności.
SKŁADNIKI
- 50 g obranego i posiekanego kłącza imbiru
- 1 l wody
- miód
- 1 łyżka brandy
WYKONANIE
- Wlej wodę do garnka, podgrzej na średnim ogniu, po czym wrzuć imbir.
- Gotuj na małym ogniu, aż ilość wody zmniejszy się o połowę. Odcedź imbir i zmierz objętość odcedzonego płynu.
- Na każde 1/2 l płynu dodaj 1 szklankę miodu. Podgrzewaj miód wraz z wywarem przez 10 minut, po czym zdejmij garnek z ognia i wlej 1 łyżkę dobrej jakości brandy. Na koniec przelej syrop do butelek i oznacz je odpowiednimi etykietami.
- W razie potrzeby zażywaj kilka łyżeczek syropu. Przechowuj w lodówce – zachowa świeżość przez kilka miesięcy.
Chcesz dowiedzieć się więcej o właściwościach imbiru? Przeczytaj Zastosowanie i właściwości imbiru >>
Przepisy pochodzą z książki Dobre zioła >>