Dzika róża to krzew, na który często można się natknąć podczas spacerów, także w mieście. Roślina nie tylko pięknie wygląda, ale również jest cenna dla zdrowia. Jej najbardziej wartościową częścią są owoce. Poznaj ich właściwości.
Owoce dzikiej róży
Owoce są najbardziej wartościową (pod względem zdrowotnym) częścią dzikiej róży. Znajdziemy w nich mnóstwo witaminy C. Według niektórych szacunków zawierają one nawet 30-40 razy więcej tej witaminy niż większość cytrusów. Ponadto znajdziemy w nich inne cenne związki, takie jak witamina A, E, K, witaminy z grupy B (w tym kwas foliowy), flawonoidy, kwasy organiczne, karotenoidy. Kombinacja tych składników sprawia, że owoce dzikiej róży są wspaniałym naturalnym środkiem wspomagającym pracę układu odpornościowego. Warto po nie sięgać, gdy łapie nas grypa lub przeziębienie.
Owoce dzikiej róży są także polecane na problemy krążeniowe (m.in. nadciśnienie), żołądkowe (m.in. niestrawność), przy chorobach wątroby. Można je znaleźć w składzie aptecznych preparatów. Warto też zebrać je samodzielnie i przygotować nalewkę, herbatkę, dżemy lub inne pyszności. Zbiór owoców dzikiej róży zaczyna się jesienią i może trwać w zasadzie do zimy. Najlepsze będą owoce dojrzałe, ale jeszcze niezbyt miękkie.
Dzika róża w kosmetyce
Owoce i płatki dzikiej róży są także sprzymierzeńcami zdrowej skóry. Wywar z płatków, który z łatwością można przygotować w domu, działa kojąco i odświeżająco na skórę. Z kolei owoce stosuje się do kosmetyków o działaniu rozjaśniającym (głównie na plamy pigmentacyjne), nawilżającym, odmładzającym. Witaminy i kwasy organiczne zawarte w roślinie poprawiają nawilżenie skóry, uelastyczniają ją i wygładzają.
Dzika róża w kuchni
Jeśli masz dostęp do krzewów dzikiej róży rosnących z daleka od dróg, warto pokusić się o zbiór owoców lub płatków. Można z nich przyrządzić mnóstwo pyszności. Płatki nadają się na konfiturę, sok lub jako dodatek do posiłków (np. sałatek lub omletu). Z kolei owoce można przeznaczyć na nalewkę, wino, dżem lub syrop. Wystarczy zaledwie łyżeczka suszonych owoców, aby przygotować pyszną herbatkę. Jesienią zbierz owoce, wysusz je (najlepiej w piekarniku w temperaturze 70-80 stopni przez około 3 godziny). Suszone owoce można również kupić gotowe w sklepach ze zdrową żywnością.