Dieta potrafi zmienić ludzkie geny

Badania na temat ludzkich genów wykazały, że dieta ma na nie bardzo duży wpływ. Jeśli osoba stosuje dietę alkaliczną, przekazuje potomstwu dobre geny. Biochemia jest skomplikowaną dziedziną, ale z tego artykułu dowiesz się, w jaki sposób dieta działa na nasz organizm.

Czasy wojny dają odpowiedź

W 1944 roku w Danii prowadzono badania na temat tego, czy doświadczenia nabyte w ciągu życia są przekazywane następnym pokoleniom. Kobieta, która w ciąży jadła bardzo mało, przekazała dziecku geny „oszczędności”, dzięki czemu dziecko przygotowało się do okresu głodu. Do takich sytuacji dochodziło w całej Europie. Gdy po wojnie był znów dostatek jedzenia, dzieci urodzone w trudnych czasach zaczęły chorować z powodu otyłości. Ich organizmy bardzo dokładnie przyswajały pożywienie, niezależnie od tego, czy było to zdrowe, czy też nie.

Podobne wydarzenia miały miejsce w Szwecji w latach 1800 – 1856, gdy panowała klęska głodu.

Jak działa na człowieka nieprawidłowa dieta?

Nigdy wcześniej nie było takiego dostatku jedzenia. Nadmiar tłuszczu, białek, cholesterolu i środków chemicznych zakwasza organizm i powoduje w nim niebezpieczne zmiany. Jeszcze nie wiemy dokładnie, jakie zmiany genetyczne wywołuje takie odżywianie się, ale w opinii wielu osób jest ono jeszcze groźniejsze, niż głód. Jednocześnie w naszej diecie brakuje wartościowych składników, takich jak witaminy i minerały.

Na szczęście zmiany są odwracalne, dzięki zmianie diety na prawidłową, która opiera się na warzywach i owocach. Jeśli chcesz maksymalnie skorzystać z takich składników, jak potas czy kwas foliowy, to szukaj pokarmów, które je zawierają. To znacznie bardziej wartościowe, niż łykanie tabletek.

Badania wykazały, że bardzo korzystne jest jedzenie w ciąży warzyw, które zawierają ten składnik. Suplementy diety, zawierające go w formie wyizolowanej, wpływają na nieprawidłowy rozwój płodu, nie przynosząc dziecku żadnych korzyści. Podobnie jest z innymi witaminami, które przyjmujesz w formie tabletek.

You may also like...