Alkalizujące minerały są niezbędne, aby organizm mógł zachować równowagę pH. Organizm nie jest w stanie samodzielnie wytworzyć tych związków, dlatego musimy je codziennie dostarczać wraz z pożywieniem. Z poniższego artykułu dowiesz się, jakie minerały są kluczowe do odkwaszania organizmu i skąd je czerpać.
Alkalizujące minerały
SÓD
Sód pełni w organizmie wiele różnych i ważnych funkcji. To ten pierwiastek odpowiada za gospodarkę wodno-elektrolitową, bierze udział w przewodzeniu impulsów nerwowych, uczestniczy w transporcie glukozy i aminokwasów przez błony komórkowe i oczywiście dba o równowagę pH.
Źródła sodu:
- w owocach: jabłkach, wiśniach, winogronach, morelach, bananach, mango;
- w warzywach: karczochach, boćwinie, marchwi, kalarepie, burakach ćwikłowych.
MAGNEZ
Magnez, ze względu na swoje szerokie działanie, bywa nazywany „pierwiastkiem życia”. Potrzebuje go niemal każdy układ, np. nerwowy, kostny, mięśniowy, odpornościowy. Uczestniczy on w 300 reakcjach enzymatycznych i odgrywa istotną rolę w metabolizmie tłuszczów, białek i węglowodanów.
Źródła magnezu:
- w owocach: bananach, jeżynach, kiwi, marakui;
- w warzywach: szpinaku, jarmużu, burakach ćwikłowych, natce pietruszki;
- inne: kasze, płatki owsiane, pestki dyni, kakao, gorzka czekolada.
POTAS
To kolejny kluczowy pierwiastek. Jest on niezbędny do prawidłowej pracy serca i układu krwionośnego, lecz zakres jego działania jest znacznie szerszy. Potas odpowiada także za regulowanie gospodarki wodnej, równowagę kwasowo-zasadową, czy też prawidłową pracę nerek.
Źródła potasu:
- w owocach: jabłkach, wiśniach, winogronach, morelach, bananach, mango, arbuzach;
- w warzywach: karczochach, boćwinie, marchwi, kalarepie, burakach ćwikłowych, botwince, szpinaku, pomidorach, awokado.
WAPŃ
Powszechnie wapń kojarzymy jako budulec kości, w rzeczywistości spełnia on wiele różnych innych funkcji, np.: uczestniczy w krzepnięciu krwi, reguluje pracę serca, bierze udział w regulacji hormonalnej i oczywiście w utrzymaniu równowagi pH.
Źródła wapnia:
- w owocach: pomarańczach, malinach, kiwi, agreście;
- w warzywach: brokułach, jarmużu, brukselce, kapuście włoskiej, sałacie rzymskiej, cykorii, rzeżusze;
- inne: mleko, nabiał, nasiona sezamu, orzechy laskowe, owies.
Minerały w suplemencie diety
Czy istnieje suplement, który łączy wszystkie powyższe alkalizujące pierwiastki? Jak najbardziej! Są to sole mineralne pHour Salts hiszpańskiej firmy AlkalineCare. Preparat wspomaga organizm w odzyskaniu naturalnej równowagi kwasowo-zasadowej, co przekłada się na widoczną poprawę zdrowia i samopoczucia.