Dietetycy zachęcają nas do ograniczania spożycia tłuszczu. Powinniśmy wybierać z półek sklepowych jedzenie o obniżonej zawartości tłuszczu lub zupełnie beztłuszczowe.
Badania wykazują jednak, że organizm, w którym zachowana jest równowaga kwasowo-zasadowa, nie gromadzi tłuszczu. Zakwaszenie, które spowodowane jest nieprawidłową dietą (obfitującą w produkty przetworzone, smażone, o dużej zawartości soli), prowadzi do magazynowania tłuszczu w ciele człowieka.
W ten sposób zakwaszony organizm broni się przed działaniem kwasu – magazynuje go w tkance tłuszczowej, chroniąc w ten sposób narządy wewnętrzne przed uszkodzeniem.
Jeśli zmienimy jadłospis w ten sposób, aby produkty o pH dodatnim, czyli kwaśne równoważyć zasadowymi, to nasz organizm stopniowo pozbędzie się zmagazynowanego tłuszczu. Nie będzie mu on potrzebny.
Błędne koło braku równowagi pH
Problem nie leży w zbyt dużej zawartości tłuszczu w jedzeniu, lecz w zakwaszeniu organizmu. Zbyt wysoki poziom kwasu w tkankach naszego ciała powoduje zmniejszenie natlenienia krwi. Niedotlenienie prowadzi do spowolnienia przemiany materii. To, co zjemy, długo zalega w przewodzie pokarmowym. Jesteśmy przez to zmęczeni i ospali.
Zalegające w żołądku niestrawione jedzenie fermentuje, a podczas fermentacji mnożą się bakterie i grzyby. Ci nieproszeni goście żywią się substancjami odżywczymi, które powinny zostać wchłonięte przez nasz układ pokarmowy do krwi. W ten sposób, pomimo, że jemy dużo, nasze ciało jest niedożywione, a to jeszcze nie koniec niespodzianek.
Zasiedlające przewód pokarmowy bakterie i grzyby, wydalają produkty przemiany materii, które zatruwają organizm. I koło się zamyka.
Dopóki nie zrównoważymy pH naszej diety, pozbycie się problemów trawiennych oraz redukcja tkanki tłuszczowej będą utrudnione.
Zrównoważenie pH diety oznacza dostarczenie organizmowi dwadzieścia razy więcej produktów żywnościowych o odczynie zasadowym niż o odczynie kwasowym. Przedstawiając w sposób obrazowy, jeśli na talerzu znajdzie się 100 g kawałek mięsa, to resztę jego powierzchni powinny pokrywać warzywa.
Aby prawidłowo dobrać składniki posiłku, należy posłużyć się tabelą żywności zasadowej ze spisem produktów żywnościowych z informacją o ich pH.