W naszym ciele zachodzą miliony procesów chemicznych. By przebiegały prawidłowo, potrzebne jest zachowanie równowagi kwasowo-zasadowej. Zakłócenie równowagi chemicznej spowodowane niedoborami lub nadmiarem czegoś, co dostarczamy wraz z pożywieniem, ma swoje konsekwencje. Dostarczając zaś tego, czego ciało potrzebuje, możemy zapomnieć o ciśnieniu krwi, poziomie cukru we krwi, poziomie trójglicerydów i cholesterolu, poziomie hormonów, hemoglobiny, żelaza itp. Najważniejszym wskaźnikiem, o jaki warto się zatroszczyć, jest pH naszej krwi i środowiska komórek, które powinno być lekko zasadowe, czyli inaczej alkaliczne. Jeśli to wyregulujemy, wiele innych wskaźników wyreguluje się samoistnie.
Zalety równowagi kwasowo-zasadowej
Naturalnym efektem przywrócenia ciału równowagi kwasowo-zasadowej są:
- wzrost energii życiowej
- poprawa koncentracji i jasności myślenia
- stopniowa utrata zbędnych kilogramów, aż do osiągnięcia idealnej dla nas wagi i szczupłej sylwetki
- wzrost odporności
- poprawa kondycji
- wzrost wydolności
- dobry sen
- poprawa wyglądu
- świeża, jasna, zdrowa i promienna cera
- wygładzenie zmarszczek
- jasne spojrzenie
- zdrowe włosy i paznokcie
- uruchomienie mechanizmów samoleczenia organizmu
- dobry nastrój i dobre samopoczucie psychiczne
- poczucie siły
- odmłodzenie i uczucie młodości
- wigor
- brak stanów zapalnych i ogólna poprawa zdrowia
- spokój umysłu
- dobra praca układu trawiennego, a w ślad za tym ustąpienie często występujących symptomów niestrawności
- lepsze wchłanianie składników odżywczych
Na skali liczbowej mieszczącej się w przedziale od 0 do 14, zwanej skalą pH, wartość 7 jest neutralna. Rosnące wartości powyżej 7 oznaczają coraz to wyższą zasadowość, natomiast malejące, poniżej 7, wskazują na wzrost kwasowości. Nasza krew ma odczyn zasadowy. Prawidłowa wartość pH krwi mieści się pomiędzy 7.35 a 7.45. Wartości poniżej 7.35 świadczą o zakwaszeniu krwi, a powyżej 7.45 o zbyt wysokim poziomie zasadowym. Już niewielkie odchylenia od normy są niebezpieczne.
Podobną do krwi wartość pH ma inny ważny płyn, jakim jest limfa, oraz przestrzenie międzykomórkowe. Wnętrza komórek również mają pH zasadowe. Najważniejsze jest jednak pH krwi, bo to ona dopływa do komórek, odżywia je i warunkuje prawidłowy przebieg procesów chemicznych w nich zachodzących. Utrzymywanie prawidłowego pH krwi jest zatem warunkiem procesów życiowych wewnątrz komórek.
Mechanizmy buforowe
Niektórzy słusznie twierdzą, że możemy jeść zakwaszające jedzenie, bo organizm ma mechanizmy buforowe chroniące naszą krew przed wyjściem poza właściwy dla niej i bardzo wąski przedział wartości pH. To prawda, bo kiedy zjadamy posiłek zakwaszający, skomplikowane precesy biochemiczne, w których biorą udział m.in. płuca, nerki, krew, wątroba, skóra i przewód pokarmowy, dbają o utrzymanie korzystnych dla nas wartości pH, czyli inaczej równowagi kwasowo-zasadowej. Mechanizmy buforowe czasem się jednak wyczerpują i stopniowo dochodzi do zakwaszenia, w efekcie którego pojawiają się choroby przewlekłe.
Aby zapewnić komórkom ciała zdrowe środowisko i utrzymać alkaliczne pH krwi, potrzebne są zasadowe minerały, takie jak wapń, sód, potas, magnez. Utrzymanie prawidłowego pH krwi jest jednym z najważniejszych zadań dla naszego organizmu. Aby zrównoważyć zakwaszające pożywienie i zachować równowagę pH, uwalniane są zatem minerały zasadowe. Ale skąd je wziąć, jeśli nie dostarczono ich w pożywieniu? Są one oczywiście pobierane z zapasów tkankowych. Wyobraźmy sobie, że taka sytuacja wciąż się powtarza i aby utrzymać niezbędną do życia równowagę kwasowo-zasadową, potrzebne jest ciągłe uzupełnianie minerałów z zapasów. Kończą się zapasy i minerały trzeba pobrać z tkanek, co jest przyczyną ich demineralizacji.
Gdy czerpiemy z gleby, nie nawożąc jej odpowiednio, gleba staje się jałowa. A kiedy czerpiemy z zapasów organizmu, nie dostarczając odpowiedniej ilości minerałów z zewnątrz, „wyjaławiają” się nasze komórki. Przykładem takiej sytuacji może być słabnięcie mięśni (wypłukiwanie magnezu), rozdwajanie włosów i paznokci czy wreszcie odwapnienie kości, prowadzące do osteoporozy. Proces demineralizacji dotyczy każdej (bez wyjątku) tkanki, więc konsekwencje mogą być jeszcze poważniejsze. Tkanki stają się coraz bardziej podatne na choroby i urazy, np.:
- zęby na próchnicę,
- kości na złamania,
- tętnice na pęknięcia,
- naczynia wieńcowe na miażdżycę,
- błony śluzowe ciała na nadżerki,
- skóra na przedwczesne zmarszczki,
- komórki stają się podatne na stany zapalne i zmiany nowotworowe.
- Organizm zaczyna się szybciej starzeć, a układ immunologiczny przestaje sobie radzić z patogenami.
Gdy wskaźnik pH przesuwa się w kierunku zakwaszenia, oznacza to, że zaburzone są procesy metaboliczne i wytwarzanie zdrowego, zasadowego środowiska komórek.
Tekst pochodzi z książki Alkaliczny styl życia.