Ziemniak jest uważany za „zwykłe” warzywo. W polskiej kuchni najczęściej ląduje w zupie lub jako dodatek do mięsnego obiadu. Tymczasem można przyrządzić z niego również smaczne, odżywcze i alkaliczne dania (inspiracje znajdziesz w artykule 3 wyrafinowane przepisy na potrawy z ziemniaków). Dziś mamy kolejną propozycję – wesołe ziemniaczki 🙂
Wesołe ziemniaczki – przepis
Składniki dla 4 osób:
- 200 g ciecierzycy
- 1 cebula
- 2 ząbki czosnku
- 500 g ziemniaków
- 500 g szpinaku (najlepiej świeżego)
- 10 ml oliwy z oliwek
- 0,15 l wywaru warzywnego
- 500 g pomidorków koktajlowych
- 1 pęczek natki pietruszki
- pieprz kajeński (pieprz cayenne)
- mielona kolendra
- sól
- pieprz
Przygotowanie:
- Ciecierzycę namoczyć na noc w wodzie. Następnego dnia zalać wodą i gotować do miękkości (90 minut).
- Cebulę i czosnek drobno posiekać. Ziemniaki cienko obrać i podzielić na ćwiartki. Szpinak przebrać.
- Cebulę i czosnek podsmażyć krótko na gorącej oliwie. Dodać ziemniaki i ciecierzycę, po czym dusić wszystko razem 3-4 minuty. Zalać wywarem warzywnym, zagotować i gotować pod przykryciem około 20 minut, aż ziemniaki zmiękną. Dodać szpinak i całe pomidory, po czym gotować dalej, aż szpinak się zapadnie.
- Natkę pietruszki opłukać i drobno posiekać. Przyprawić pieprzem kajeńskim, kolendrą, solą i pieprzem. Na krótko przed końcem gotowania potrawę posypać pietruszką.
Jedna porcja dostarcza: 312 kcal, 15,8 g białka, 7,11 g tłuszczu, 44,1 g węglowodanów.
Praktyczne rady dotyczące kupowania ziemniaków
Ziemniaki, tak jak pozostałe warzywa, najlepiej kupować ze sprawdzonych źródeł. Jeśli warzywa kupujesz w najbliższym sklepie spożywczym, też możesz wybrać lepszej jakości okazy. Jak? Oto kilka praktycznych wskazówek:
- Bulwy nie powinny być wilgotne, pomarszczone, czy też poobijane. Dobry ziemniak powinien być suchy i mieć ziemisty zapach.
- Unikaj ziemniaków w plastikowych torbach, ponieważ plastik przyspiesza pojawienie się pleśni. Lepszym wyborem są ziemniaki „luzem” lub w siatkach.
- Zwróć uwagę na to, czy ziemniak nie ma „kiełków” lub miejscami nie jest zielony – to wskazuje na obecność szkodliwej solaniny.
Równie ważne jest ich przygotowanie. Aby zminimalizować utratę cennych składników odżywczych, należy przyrządzać ziemniaki w mundurach (ze skórką), gotować na parze, bądź też dusić pod przykryciem. Warzywa należy minimalnie krótko poddawać obróbce termicznej, czyli nie rozgotowywać, nie piec za długo itp.