Czujesz, że łapie cię infekcja? Zanim sięgniesz po apteczne, chemiczne preparaty, sprawdź naturalne sposoby na przeziębienie. Proponowane przez nas mikstury zawierają wyłącznie naturalne składniki o działaniu bakteriobójczym i przeciwzapalnym. Dzięki nim możesz zwalczyć infekcję, zanim rozwinie się na dobre.
Sposoby na przeziębienie
Miód z kurkumą
Miód jest jedną z najcenniejszych naturalnych substancji, a przy tym niezwykle smaczną. Jego właściwości doceniali już starożytni, a szczerze mówiąc jest co doceniać. Uważa się, że miód zwiększa odporność, wzmacnia serce, odżywia mózg, działa bakteriobójczo, uspokajająco, przeciwzapalnie. Miód działa korzystnie niemal na cały organizm, dlatego warto często go jeść, nie tylko z powodu przeziębienia.
Innym składnikiem użytym do przygotowania mikstury, jest propolis, nazywany również kitem pszczelim. Naukowcy zbadali, że w jego składzie znajdziemy aż 300 różnych substancji, w tym substancje lecznicze o działaniu antybakteryjnym, antywirusowym i przeciwgrzybiczym. Całość znakomicie dopełniają kurkuma i imbir – rośliny, które uważa się za naturalne antybiotyki >>
Składniki:
- 0,5 l płynnego miodu
- 3 łyżeczki sproszkowanej kurkumy
- 30 kropli propolisu
- 3 cm startego korzenia imbiru
Wykonanie: Wszystkie składniki wymieszaj ze sobą.
Miksturę należy spożywać minimum trzy razy dziennie po jednej łyżeczce.
Miód, imbir, cytryna
Dla miłośników miodu i imbiru mamy jeszcze inną propozycję połączenia tych składników – z cytryną. Oto przepis:
Składniki:
- 1 cytryna
- 3 łyżeczki miodu
- 3 cm startego korzenia imbiru
- 1 litr ciepłej, ale nie wrzącej wody
Wykonanie: Cytrynę dokładnie umyj, pokrój w plasterki, a następnie dodaj do wody wraz z imbirem i miodem. Dokładnie wymieszaj. Miksturę popijaj w ciągu dnia, najlepiej ciepłą.
Syrop z czosnku
Czosnek jest niekwestionowanym wsparciem w walce z grypą i przeziębieniem. Swoje dobroczynne właściwości zawdzięcza głównie allicynie – substancji o działaniu bakteriobójczym. Aby uchronić się przed grypą, przeziębieniem i innymi chorobami górnych dróg oddechowych, należy regularnie spożywać czosnek, najlepiej po jednym ząbku dziennie. Jeśli jednak już zachorujemy, warto przyrządzić syrop z czosnku.
Składniki:
- kilka ząbków czosnku
- 2 cytryny
- pół szklanki wody
Wykonanie: Czosnek przeciśnij przez praskę. Z cytryn wyciśnij sok. Powstałe składniki połącz z wodą. Miksturę przecedź przez sitko.
Syrop należy spożywać minimum trzy razy dziennie po jednej łyżeczce. Aby zneutralizować charakterystyczny zapach czosnku, można przegryźć świeżą natkę pietruszki, miętę lub seler.