Zmiana pH krwi z optymalnego poziomu tj. 7,35 do 7,40 wiąże się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Nieleczone zakwaszenie organizmu może doprowadzić nawet do śmierci.
Ludzki organizmu zwykle radzi sobie z neutralizowaniem kwasów. Jednak niezdrowy tryb życia i zakwaszająca dieta sprawiają, że usunięcie nadmiaru kwasów zaczyna być dla organizmu problematyczne. Na szczęście organizm posiada 3 mechanizmy, dzięki którym możliwe jest usunięcie z ciała nadmiaru niebezpiecznych kwasów dietetycznych i metabolicznych. Są to:
- nerki, które eliminują niebezpieczne kwasy wraz z moczem oraz jelita, które eliminują kwasy z kałem;
- płuca, które wydalają nadmiar kwasów w czasie procesów oddychania;
- skóra, która wydala nadmiar niebezpiecznych kwasów poprzez pocenie.
Ponadto eliminacji kwasów z organizmu sprzyja codzienna aktywność fizyczna.
Wpływ diety na pH organizmu
Kwasy są wytwarzane m.in. podczas codziennej aktywności metabolicznej. Jedzenie nie wpływa bezpośrednio na zmianę w pH krwi, jednak silnie oddziałuje na pH innych płynów ustrojowych, które z tego powodu muszą być buforowane (z pomocą 3 wspomnianych wcześniej mechanizmów). To z kolei, w prosty sposób prowadzi do rozregulowania poziomu pH krwi.
Podczas spożywania pokarmów i płynów powstają końcowe produkty przemiany materii, które są silnie zakwaszające. Organizm musi je buforować. Dlatego, kiedy spożywamy zbyt dużo produktów kwasotwórczych, takich jak nierafinowany cukier, alkohol, kawa, produkty silnie przetworzone czy mięso, nasz system buforowy psuje się. Nie jest w stanie zneutralizować zbyt dużej ilości kwasów, przez co nasz organizm staje się nadmiernie zakwaszony.
Funkcję „ratunkowych” buforów sprawują nasze narządy, które przyjmując na siebie kwasy ulegają wyniszczeniu. Przez to są bardzo podatne na różnego rodzaju schorzenia i choroby.
Bardzo częstą chorobą związaną z nadmiernym zakwaszeniem organizmu jest niebezpieczna osteoporoza. Kwasy, które gromadzą się w organizmie są z niego wypłukiwane z pomocą fosforanu wapnia, który zakwaszony organizm pobiera z kości, tym samym znacznie je osłabiając.
Ponadto bardzo narażone są też mięśnie, które przejmując na siebie kwasy zaczynają wydzielać alkalizujące aminokwasy, co z kolei może doprowadzić nawet do zaniku mięśni.
Jak zapobiegać zakwaszeniu?
Na całe szczęście dieta jest czymś, co możemy kontrolować. Wystarczy skupić się na produktach alkalizujących np. zielonych warzywach liściastych, świeżych owocach, niektórych orzechach i nasionach oraz zdrowych olejach.
Odpowiednia, alkalizująca dieta nie obciąża organizmu i co najważniejsze – nie zakwasza go. Dzięki niej możliwy jest szybki detoks oraz widoczna poprawa stanu zdrowia. Trzeba pamiętać, że kluczem do pełnego sukcesu jest alkaliczna dieta oraz regularna aktywność fizyczna.
Najważniejsze jest, aby zrozumieć, że tak naprawdę istnieje tylko jedna choroba, czyli zakwaszenie organizmu. Jedynym skutecznym lekarstwem jest alkalizująca dieta i zdrowy styl życia.