Natura obdarzyła nas wieloma wspaniałymi roślinami. Jedną jest jest siemię lniane, czyli nasiona lnu. Te małe, niepozorne nasionka są od dawna stosowane w medycynie naturalnej jako środek na najróżniejsze dolegliwości. Zobacz, w czym mogą Ci pomóc.
Siemię lniane – właściwości
Niepozorne nasiona kryją w sobie witaminy, minerały i inne cenne związki, m.in. kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, białka, błonnik, fitoskładniki, flawonoidy, enzymy. Dzięki tym składnikom siemię lniane wszechstronnie działa na organizm. Pomaga m.in. na:
- Wrzody żołądka. To jest chyba najbardziej znane zastosowanie siemienia. Zawarte w siemieniu związki śluzowe działają kojąco na błonę śluzową żołądka, chroniąc ją przed niepożądanymi bakteriami.
- Odchudzanie. Nasiona lnu przyspieszają przemianę materii oraz zapewniają na dłużej uczucie sytości.
- Prawidłową pracę jelit. Stosowane regularnie, może być skutecznym środkiem poprawiającym perystaltykę jelit. Pomaga również przy biegunce i zaparciach.
- Suchy kaszel. Zaparzone nasiona wytwarzają śluz, który zwiększa wilgotność śluzówki i tym samym pomaga przy suchym kaszlu.
- Zakwaszenie organizmu. Nasiona lnu są polecane w diecie odkwaszającej organizm, wraz z innymi odkwaszającymi produktami, dbają o równowagę pH.
- Chroni przed nowotworami. Siemię charakteryzuje się bardzo wysoką zawartością lignanów, które mają działanie przeciwutleniające, a przez to są polecane w profilaktyce antynowotworowej.
Siemię lniane a uroda
Oprócz dobroczynnego działania na zdrowie, siemię poprawia stan włosów i skóry. Te właściwości były doceniane już w starożytności – nasiona lnu i olej lniany mieszano z oliwą i wyciągami roślinnymi, tworząc naturalny i kojący balsam na włosy i skórę.
Siemię pomaga również przy trądziku, nawilżając skórę i zapewniając jej ochronę przed działaniem szkodliwych wirusów i bakterii.
Jak przyrządzić siemię lniane?
Siemię lniane można spożywać w najróżniejszej postaci – całe, zmielone lub w postaci kisielu.
Całe siemię lniane można podprażyć na suchej patelni, tak jak pestki słonecznika. Zrobimy wtedy odżywczy dodatek do sałatek, kanapek, owsianki, jogurtu lub koktajli. Ziarna można także zmielić, np. w młynku do kawy. Są one wtedy lepiej przyswajalne przez organizm. Aby zminimalizować utratę składników odżywczych, ziarna najlepiej zmielić tuż przed jedzeniem.
Z siemienia można przygotować również kisiel – taka postać jest najlepsza na problemy z układem pokarmowym i suchy kaszel. Jak zrobić taki „napar”? Wystarczy 2 łyżki nasion zalać wrzątkiem (pół szklanki), odczekać 10 minut aż zgęstnieje, a następnie wypić.