Odwapnienie kości u kobiet przed menopauzą coraz częstsze i bardzo niepokojące. Okazuje się, że nawet niewielka depresja stymuluje wypłukiwanie wapnia z kości, prowadząc tym samym do osłabienia kośćca oraz osteoporozy towarzyszącej okresowi menopauzy.
Wyniki badań pochodzą z Narodowego Instytutu Zdrowia Psychicznego oraz Narodowego Instytutu Zdrowia w Stanach Zjednoczonych. Są one w wiarygodne i pokazują znaczny wpływ depresji na utratę masy kości poprzez ich odwapnienie, nawet u młodych kobiet. Nie od dzisiaj wiadomo, że niedobór witaminy D działa niekorzystnie i może wywoływać depresję. Ciało człowieka jest zamkniętym układem , a każda nieprawidłowość prowadzi do wielu skutków.
„Osteoporoza to cicha choroba. Niestety nawet w XXI wieku najczęściej dowiadujemy się, że ją mamy, dopiero na oddziale szpitalnym, kiedy okazuje się, że złamaliśmy jakąś kość.
Teraz wiemy, że pogłębiająca się depresja może być objawem i jednocześnie przyczyną tego schorzenia” – mówi dyrektor Narodowej Kliniki Zdrowia Psychicznego w Stanach Zjednoczonych, Richard Nakamura.
Na kim przeprowadzono badanie?
Uczestnikami badania były kobiety w wieku od 21 do 45 lat (w wieku przedmenopauzalnym). 89 z tych kobiet miało objawy depresji lub stwierdzona depresję, natomiast 44 nie wykazywały żadnych symptomów. Pomijając depresję, wszystkie inne czynniki ryzyka w trakcie badania były takie same dla obu grup. Wszystkie kobiety były reprezentantkami klasy średniej lub wyższej, wszystkie miały prawidłowy indeks masy ciała (BMI). Kobiety, które miały depresję były pod opieką lekarzy i brały leki przeciwdepresyjne.
Czynnikami wskazanymi w badaniu jako zwiększające ryzyko osteoporozy były wszystkie poza depresją. Zwiększający się ubytek wapnia w kościach, był mierzony za pomocą specjalnego prześwietlenia rentgenowskiego nazywanego skanowaniem kości DXA.
Wyniki badań
U 17% kobiet, które miały depresję, okazało się, że kości udowe stają się cieńsze i słabsze, podczas gdy u kobiet zdrowych tylko u 2% zauważono jakiekolwiek zmiany w budowie i składzie kości.
U 20% kobiet z depresją spadła masa ciała, co zauważono u 9% kobiet zdrowych.
Z próbek krwi i moczu pobieranych co godzinę, również dało się wywnioskować, że kobiety z depresją mają silnie zaburzony metabolizm i ich system immunologiczny nie radzi sobie dobrze. W ich wynikach znajdowało się zdecydowanie zbyt mało interleukiny 6, którą powinny produkować zdrowe monocyty i makrofagi, a która jest niezwykle ważnym czynnikiem zwiększającym przyswajanie wapnia przez organizm.
Badanie powtórzone dały bardzo zbieżne wnioski.
„Depresja nie jest uznawana za czynnik nasilający albo powodujący osteoporozę. Lekarze nie uznają też jakiegokolwiek jej wpływu na odwapnianie kości u kobiet w wieku przedmenopauzalnym” – mówi Giovanni Cizza, jedna z osób przeprowadzających testy – „Moim zdaniem powinno się to zmienić”. Jednym z czynników wpływających na poprawienie stanu kości, jest dieta zasadowa.