Kalafior >> jest mile widziany w diecie zasadowej. Warzywo odkwasza organizm, chroni przed cukrzycą, wykazuje właściwości antynowotworowe – a to zaledwie część jego właściwości. Ze względu na swój łagodny smak idealnie nadaje się do wielu potraw na ciepło i zimno. Świetnie smakuje po ugotowaniu i upieczeniu. Może stanowić danie główne, bądź też dodatek do innych potraw. Wybornie smakuje przyrządzony po włosku – w towarzystwie oliwy z oliwek, przecieru pomidorowego, parmezanu i oregano.
Pieczony kalafior we włoskim stylu
Składniki:
- 1 główka kalafiora średniej wielkości, najlepiej ekologicznego
- 5 łyżek przecieru pomidorowego
- 3 łyżki oliwy z oliwek
- 1/3 szklanki startego parmezanu
- 1 łyżeczka musztardy
- ząbek czosnku
- 1 łyżeczka oregano
- szczypta soli
- szczypta pieprzu
Przygotowanie:
- Kalafior umyj, osusz, następnie pokrój na mniejsze cząstki.
- W dużej misce wymieszaj przecier pomidorowy, oliwę z oliwek, musztardę, przyprawy i ser. Oliwa z oliwek nie wymiesza się w pełni z przecierem, ale tak jest w porządku.
- Ząbek czosnku przeciśnij przez praskę i dodaj do sosu.
- Różyczki kalafiora zamocz w sosie pomidorowym, a następnie rozłóż w naczyniu żaroodpornym.
- Kalafior wstaw do piekarnika rozgrzanego do temperatury 180 stopni Celsjusza. Piecz około 40 minut, do momentu aż warzywo stanie się miękkie i delikatnie chrupiące. Aby skrócić czas pieczenia, możesz wcześniej podgotować kalafior na parze lub w małej ilości wody.
Pieczony kalafior we włoskim stylu może być zarówno daniem głównym, jak i dodatkiem do innych dań. W potrawach mięsnych lub rybnych można go śmiało zaserwować zamiast ziemniaków. Ciekawie smakuje z kaszą gryczaną i delikatną sałatką warzywną.
Kalafior a kurkuma
Kalafior jest znany między innymi ze swoich właściwości antynowotworowych. Warzywo może zmniejszyć ryzyko m.in. raka prostaty, pęcherza moczowego, jelita grubego, żołądka, jamy ustnej, gardła, krtani. Naturalną tarczę antyrakową można zwiększyć jeszcze bardziej dodając do kalafiora kurkumy. Ta cenna przyprawa zawiera związki lecznicze, spośród których najważniejszym jest kurkumina. Liczne badania pokazują jej działanie przeciwzapalne, antyoksydacyjne, przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne i antynowotworowe.