Pasternak to warzywo, które niegdyś było bardzo popularne, a obecnie wraca do naszego jadłospisu. Kiedyś był jadany zamiast ziemniaków, obecnie miłośnicy zdrowego odżywiania dodają do wielu najróżniejszych potraw. Warto włączyć go do swojej diety ze względu na walory smakowe i cenne właściwości zdrowotne.
Pasternak – co to za warzywo?
Pasternak to roślina z rodziny selerowatych. Z wyglądu przypomina pietruszkę, lecz ma znacznie delikatniejszy i słodszy smak. Przez wiele lat był nieodłącznym elementem jadłospisu wielu Polaków, jednak pojawianie się włoszczyzny sprawiło, że stracił na znaczeniu. A szkoda, bo to niepozorne warzywo ma wiele do zaoferowania.
Właściwości zdrowotne
Cała roślina zawiera cenne związki, choć na nasze talerze zwykle trafia korzeń. W pasternaku znajdziemy między innymi związki kumarynowe, olejki eteryczne, tłuszcze roślinne, flawonoidy, błonnik, witaminy (witaminę C, E, K, witaminy z grupy B), minerały (potas, sód, wapń, magnez, fosfor, żelazo, cynk). Między innymi dzięki tym związkom pasternak wykazuje następujące właściwości:
- Poprawia apetyt i trawienie. Najlepszy jest w tym świeży pasternak – wystarczy kilka plasterków.
- Pomaga złagodzić objawy przeziębienia. Wiedzieli o tym już nasi przodkowie – warzywo było wykorzystywane w medycynie ludowej jako środek na przeziębienie i choroby górnych dróg oddechowych.
- Ułatwia zrzucenie zbędnych kilogramów. Znakomicie nadają się do tego zarówno korzeń, jak i nasiona pasternaku. Roślina z jednej strony poprawia trawienie, a z drugiej zapewnia na długo uczucie sytości.
- Odkwasza organizm. Jest to właściwość, która zainteresuje zwłaszcza miłośników diety alkalicznej.
- Łagodzi bóle miesiączkowe i napięcia nerwowe. Na te przypadłości pomoże wywar z korzenia lub napar z jego nasion.
- Wspomaga pracę układu krążenia. Pasternak obniża ciśnienie krwi, zapobiega niekorzystnym zmianom w naczyniach krwionośnych.
- Pobudza porost włosów, jest składnikiem preparatów pobudzających ich wzrost.
Jego cenne właściwości dostrzegł przemysł farmaceutyczny i kosmetyczny. Pasternak jest składnikiem kosmetyków, suplementów i innych preparatów.
Zastosowanie kulinarne
To warzywo można jeść na surowo, po ugotowaniu, pieczeniu lub usmażeniu. Świetnie smakuje w zupie, sałatce i w towarzystwie innych warzyw. Można z niego przyrządzić frytki, placki, puree, pasztet warzywny, a nawet może on się stać składnikiem deserów.