Palenie papierosów jest przyczyną nadmiernego zakwaszenia tkanek. Zakwaszenie z kolei odpowiada z rozwój i szybkie postępowanie choroby miażdżycowej.
Substancje chemiczne zawarte w papierosach negatywnie działają na nasze zdrowie. Przykładowo nikotyna, która niekorzystnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy człowieka, powoduje zaburzenia równowagi oraz dysfunkcje śródbłonka i rozregulowanie wieńcowego przepływu krwi.
Zarówno palenie czynne, jak i bierne powoduje rozwój i postęp choroby miażdżycowej.
Wyniki badań przeprowadzonych w 2006 roku stwierdzają, że podanie pod język 4 mg tabletki nikotynowej (stosowanej jako terapia zastępcza przy rzucaniu palenia) wywiera ostre i szkodliwe skutki aktywacji współczulnego układu krążenia.
Interesujący jest fakt, że wielu popularnych markach papierosów stwierdza się wysoką zawartość cukrów, nawet do 20%, w tym silnie zakwaszającego syropu glukozo-fruktozowego. Te dodatki mają za zadanie poprawić smak tytoniu.
Substancje zawarte w papierosach prowadzą do silnego zakwaszenia organizmu człowieka. Nie ważne czy palisz czynnie, czy biernie – ryzyko zachorowania na miażdżycę czy inne choroby wywoływane przez palenie papierosów jest realne. Jedynym sposobem na to, aby uchronić się przed skutkami zakwaszenia organizmu, jest alkalizująca dieta i tryb życia.