Czy wiesz, że osteoporoza to choroba, której źródła mogą tkwić w zakwaszeniu organizmu? W Polsce na tę przypadłość cierpi około 2 miliona osób. Jest to duża liczba zwłaszcza że osteoporozie można zapobiegać właściwym trybem życia (także alkalicznym) i odpowiednio wczesną terapią.
Czym jest osteoporoza?
Osteoporoza, nazywana potocznie zrzeszotnieniem kości, charakteryzuje się zmniejszeniem masy kostnej i pogorszeniem struktury tkanki kostnej. Dolegliwości nasilają się wraz z wiekiem. Kości stopniowo tracą stabilność i elastyczność, są bardziej łamliwe i podatne na złamania, a także „zapadanie się”. Jeśli dzieje się tak w obrębie trzonów kręgowych, tworzy się tak zwany „wdowi garb”. Specjaliści wyróżniają dwie główne formy osteoporozy – pierwotną, która pojawia się po okresie przekwitania oraz wtórną – pojawiającą się w wyniku zaburzeń przemiany materii i zaburzeń hormonalnych.
Pierwsze zmiany w tkance kostnej zaczynają się mniej więcej po 40 roku życia, kiedy to w wyniku naturalnych procesów ubywa około 0,5-1,5% tkanki kostnej rocznie. Różne zaburzenia dodatkowo przyspieszają ten proces. Jednym z takich czynników jest niedobór hormonów żeńskich, estrogenów, po menopauzie. W przypadku mężczyzn niedobór hormonów płciowych rozwija się w sposób utajony aż do zaawansowanego wieku.
Osteoporoza a zakwaszenie
Co ma wspólnego osteoporoza z zakwaszeniem? Otóż tylko w zrównoważonej gospodarce kwasowo-zasadowej budowa i rozkład kości znajdują się w równowadze. Natomiast w środowisku kwaśnym (pH krwi poniżej 7.4) z kości zostaje uwalniany wapń – pierwiastek kluczowy dla tkanki kostnej. Ponadto przy zakwaszeniu wzrasta synteza tzw. parathormonu, który kontroluje stężenie wapnia we krwi. Jeśli się ono zmniejsza, skutkuje to między innymi uwolnieniem wapnia z kości.
Nie bez znaczenia jest także dieta. Chroniczny nadmiar kwasów spowodowany nieprawidłową dietą prowadzi do przewlekłego zakwaszenia i obciążenia organizmu. Ponadto wraz z wiekiem zmniejsza się zdolność nerek do wydalania kwasów. W związku z tym z kości uwalnia się jeszcze więcej zasadowych składników mineralnych w celu zbuforowania kwasów, co jeszcze bardziej pogłębia osteoporozę.
Jak więc można zapobiegać osteoporozie? Duże znaczenie ma:
- dieta, w tym dieta alkaliczna,
- suplementacja, głównie wapnia i witaminy D,
- ograniczenie alkoholu, rezygnacja z palenia papierosów,
- umiarkowana aktywność fizyczna,
- regularne badania,
- dbanie o prawidłową wagę.
Źródło: Zdrowe odkwaszanie