Skurcz oskrzeli wywoływany przez wysiłek fizyczny objawia się:
- spłyconym oddechem
- trudnościami z oddychaniem, podobnymi do ataku astmy
- podwyższonym tempem oddychania
- świszczącym oddechem
- spadkiem wytrzymałości fizycznej
- dłuższym okresem regeneracji po wysiłku fizycznym
- napadowym kaszlem
Jaka jest przyczyna powysiłkowego skurczu oskrzeli?
Zakwaszenie organizmu. Zarówno przez kwasy metaboliczne i dietetyczne, jak i przez kwasicę układu oddechowego.
Schorzenie to jest zwykle diagnozowane niedokładnie a wdrożone leczenie jest nieskuteczne. Lekarze nie biorą pod uwagę tego, że powysiłkowy skurcz oskrzeli jest ściśle powiązany z dietą oraz kwasicą metaboliczna i oddechową.
Podstawową diagnostyką powinny być:
- pomiar przepływu powietrza (moc szczytowa wydechowej szybkości przepływu)
- wartość pH krwi, śliny i moczu
- pomiar ilości tlenu w osoczu krwi
- pomiar ilości dwutlenku węgla i sodu w osoczu krwi
Patogeneza powysiłkowego skurczu oskrzeli do tej pory jest słabo znana. Lekarze zwykle nie wiążą jej z zakwaszeniem organizmu, co oczywiście jest błędem. Zakwaszająca dieta i styl życia wspomagają wydzielanie się kwasów dietetycznych, metabolicznych oraz prowadzą bezpośrednio do powstawania kwasicy oddechowej.
Powysiłkowy skurcz oskrzeli pojawia się zwykle po kilku minutach wytężonego wysiłku fizycznego, który wymaga oddychania przez nos. Jednak osoba chora oddycha przez usta. Tym sposobem powstaje kwasica oddechowa i do płuc, krwi i tkanek docierają niedostateczne ilości tlenu.
Z powodu niedostatecznej ilości tlenu i zbyt dużego stężenia dwutlenku w organizmie krew przepływa znacznie szybciej niż u osoby zdrowej. W celu złagodzenia skutków zbyt wysokiego stężenia dwutlenku węgla w drogach oddechowych, w oskrzelach zatrzymuje się woda, która powoduje obrzęk organu.
Zwężenie drogi przepływu powietrza jest spowodowane przez kwasy. Mięśnie gładkie odpowiadające za oddychanie uwrażliwiają się na zmiany spowodowane działaniem kwasów (zbyt mała ilość powietrza, obrzęk), dlatego z czasem choroba przybiera na sile.
Powysiłkowy skurcz oskrzeli to rezultat tego, że organizm nie może poradzić sobie z kwasami nagromadzonymi w tkance tłuszczowej i tkankach łącznych. Podstawową przyczyną jest zakwaszenie organizmu spowodowane przez niezasadową dietę i tryb życia.
Nagromadzone w nadmiarze kwasy oddechowe znajdują swoje ujście głównie przez płuca, usta i nos.
Leczenie powysiłkowego skurczu oskrzeli jest bardzo proste. Wystarczy poprawić krążenie krwi i limfy co jednocześnie usprawni wydalanie kwasów z organizmu przez jelita, płuca, pory skóry oraz mocz.
Podstawowym działaniem, od którego należy zacząć leczenie, jest zmiana trybu życia i diety. Należy zacząć alkalizować swój organizm, przejść na dietę zasadową i zacząć zdrowo żyć. Trzeba pamiętać, że istnieje tylko jedna choroba, czyli zakwaszenie organizmu oraz jedno lekarstwo – alkalizacja.