Ocet jabłkowy to świetny produkt, który warto mieć w kuchennych zapasach. Sprawdza się on nie tylko jako dodatek do potraw, ale również jako naturalny preparat na różne schorzenia. Poleca się go również przy dietach odchudzających. Dowiedz się więcej o jego możliwościach.
Właściwości octu jabłkowego
To niepozorne kulinarne cudeńko bardzo korzystnie działa na organizm. I nie jest to tylko legenda miejska, lecz fakt potwierdzony licznymi badaniami. Ocet jabłkowy warto stosować profilaktycznie i wspomagająco. Oto jego najbardziej znane właściwości:
- Reguluje poziom pH w organizmie.
- Obniża poziom cholesterolu we krwi i tym samym chroni przed chorobami układu krążenia, m.in. miażdżycą.
- Wzmacnia odporność i chroni przed infekcjami.
- Wspomaga pracę układu pokarmowego.
- Jest naturalnym probiotykiem.
- Wspomaga odchudzanie, jest elementem diet odchudzających.
- Obniża poziom cukru we krwi, jest polecany diabetykom.
- Wykazuje działanie antybakteryjne.
- Jest źródłem antyoksydantów, związków chroniących przed rozwojem wielu chorób i spowalniających proces starzenia się organizmu.
Ocet jabłkowy – jak stosować
Jak widać ocet może być dużym wsparciem zdrowotnym. Aby skorzystać z jego właściwości, warto wiedzieć jak go stosować. Napój ten ma charakterystyczny smak i zapach, który nie należy do najprzyjemniejszych. Dlatego można go połączyć z innymi produktami lub „wpleść” go do innych dań. Ponadto jest on dość mocny, tak więc należy go wcześniej rozcieńczyć, chociażby w wodzie (picie nierozcieńczonego octu może podrażnić gardło). Przejdźmy więc do konkretnych przykładów.
Najprostszym sposobem jest wymieszanie octu z wodą. Wystarczy jedna lub dwie łyżeczki na szklankę wody. Napój można osłodzić łyżką prawdziwego miodu lub ulubionego słodzika. Jeśli zależy nam na zamaskowaniu charakterystycznego smaku, to dobrym pomysłem będzie dodanie go do warzywno-owocowych koktajli. Miłośnicy herbat (polecamy zielone lub ziołowe) mogą zmieszać ocet z tymi napojami, dodając imbir, kurkumę lub miód. Ocet jabłkowy czuje się dobrze także w innych daniach, np. zupach, sosach, dressingach do sałatek, dipach itp. Warto go również stosować jako zamiennik zwykłego octu.
Profilaktycznie poleca się stosowanie 1-2 łyżeczek dziennie (w potrawach lub rozcieńczony w wodzie). Można go pić o różnych porach dnia, jednak najlepsze efekty osiąga się spożywając go rano lub 20-30 minut przed posiłkiem.
Przeciwwskazania
Mimo niewątpliwych właściwości zdrowotnych octu nie jest on dla każdego. Istnieją pewne przeciwwskazania do jego picia i zalicza się do nich między innymi problemy z zębami. Osoby, które mają wrażliwe zęby lub problemy ze szkliwem, powinny pić ocet z wodą, herbatą lub sokiem warzywnym bądź też owocowym przez słomkę. Przeciwwskazaniem są też niektóre choroby układu pokarmowego zwłaszcza wrzody żołądka. W przypadku problemów z żołądkiem, wątrobą lub jelitami lepiej skonsultować się z lekarzem i upewnić się, czy ocet w danym przypadku będzie bezpieczny. Ponadto zawsze należy go spożywać zgodnie z zalecaną dawką (1-2 łyżeczki dziennie w przypadku osób dorosłych, 1 łyżeczka dziennie w przypadku dzieci). Nadmierne spożycie, zwłaszcza przez długi okres czasu, może mieć negatywne konsekwencje.