Węglowodany obecne w diecie mogą wpływać na ryzyko wystąpienia zwyrodnienia plamki żółtej (ang. AMD – Age-Related Macular Degeneration) – najpowszechniejszej przyczyny pogorszenia i utraty wzroku u starszych ludzi, zgodnie z raportem American Journal of Clinical Nutrition.
„Zwyrodnienie plamki żółtej wydaje się być powodowane przez kilka mechanizmów i czynników ryzyka; część z nich jest związana z węglowodanami, a część z chorobami, związanymi z cukrzycą, włącznie z chorobami oczu i układu krążenia” – pisze dr Allen Taylor wraz ze współpracownikami z Uniwersytetu Tufts w Bostonie. Jednak – aż do dziś – tylko jedno badanie zostało poświęcone temu problemowi”.
Aby zrozumieć lepiej to zagadnienie, badacze przeprowadzili badanie wśród 4099 uczestników, których wiek mieścił się w przedziale od 55 do 80 lat – projektowi nadano nazwę Age-Related Eye Disease Study. Zespół przebadał łącznie 8125 oczu, przyporządkowując każde z nich do jednej z pięciu grup na podstawie zaawansowania rozwoju zwyrodnienia plamki żółtej i innych czynników.
Regularne spożywanie posiłków o wysokim indeksie glikemicznym – czyli takich, które zawierają dużo węglowodanów (kwasowe zboża, makaron, słodkie owoce) i natychmiast podnoszą poziom cukru we krwi – znacząco wpłynęło na ryzyko wystąpienia zwyrodnienia plamki żółtej. W przeciwieństwie do regularnego stosowania się do diety o niskim indeksie glikemicznym, opartej na alkalizujących warzywach i owocach.
Zespół badawczy obliczył, że można było zapobiec około 20% przypadków zwyrodnienia plamki żółtej, o ile osoby badane zastosowałby dietę o niskim indeksie glikemicznym.
„Oczy składają się w 97% do 98% z wody i są bardzo wrażliwe na kwasową wodę i pokarmy. Stosowanie alkalicznych kropli, takich jak 1% roztwór soli może mieć bardzo korzystny wpływ na buforowanie miejscowego zakwaszenia oczu” – twierdzi dr Robert O. Young.
Jeżeli chcesz mieć zdrowe oczy, musisz dbać o alkaliczność płynów ustrojowych organizmu, redukując spożycie kwasowych produktów, wybierając zamiast nich pożywienie zasadowe.