Na wiosnę łąki i trawniki pokrywają się dywanem żółtych kwiatów. Jest to zasługa mniszka lekarskiego – rośliny, która jest uważana za chwast. Jednak oprócz zielarzy i miłośników naturalnych sposobów leczenia, mało kto wie, że ta niepozorna roślina może pomóc podreperować zdrowie. Jak? Piszemy o tym poniżej.
Właściwości mniszka lekarskiego
W ziołolecznictwie mniszek lekarski jest ziołem jadalnym o wielu właściwościach leczniczych. Mniszek działa na organizm wszechstronnie:
- Wspomaga odporność. Jest polecany osobom starszym, w stanach rekonwalescencji oraz zawsze wtedy, gdy potrzebujemy dodatkowego wzmocnienia, np. w okresie jesienno-zimowym.
- Wspomaga pracę wątroby i poprawia trawienie. Ta roślina zwiększa wydzielanie żółci w wątrobie, ułatwia jej przepływ w przewodach żółciowych i zapobiega zastojom żółci przez zwiększenie kurczliwości przewodów.
- Hamuje rozwój szkodliwych bakterii, grzybów, a także hamuje powstawanie wolnych rodników.
- Obniża poziom cukru we krwi.
- Przynosi ulgę w chorobach skóry. Stosowany zewnętrznie (zwłaszcza świeży sok z mniszka) pomaga na brodawki i kurzajki.
- Oczyszcza organizm. Zawarte w mniszku związki czynne łączą się ze szkodliwymi produktami przemiany materii, odtruwając organizm.
Mniszek możesz również stosować pomocniczo w antybiotykoterapii.
Mniszek lekarski czy mlecz? Poznaj różnice
Mniszek czasem jest nazywany mleczem, choć jest to błąd. Są to dwie różne rośliny, które mają jedynie podobny wygląd. W odróżnieniu od mlecza, mniszek posiada jedną lub kilka bezlistnych łodyg, wyrastających z jednego miejsca. Cechą charakterystyczną mniszką są żółte kwiaty, które kwitną głównie od końca kwietnia do końca maja. Różnicę między mniszkiem a mleczem ilustruje również poniższa rycina.
Lecznicze części rośliny
Mniszek jest tak cudowną rośliną, że każda jego część nadaje się do spożycia. Liście mniszka można dodać do sałatek (tak, jak zwykłą sałatę), natomiast napar z suszonych liści ma działanie moczopędne.
Z korzenia mniszka można przyrządzić napary, syropy, herbatki, nalewki, a nawet wino. Warto dodać, że zbiór korzeni należy wykonać jesienią.
Kwiaty mniszka także możesz przetwarzać na wiele sposobów – w postaci naparu, herbatki, syropu, soku.