Medytacja stała się modna na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat. Swoją popularność zawdzięcza między innymi ruchom mającym na celu rozwój duchowy i wielu mistrzom Wschodu nauczającym ludzi Zachodu. Jednak medytacja nie powstała kilkanaście, czy kilkadziesiąt lat temu. Jej korzenie sięgają co najmniej kilku tysięcy lat, jest ona obecna w różnych kulturach, religiach i tradycjach. Od jakiegoś czasu badają ją także naukowcy, m.in. psychologowie. Okazuje się bowiem, że ma ona dobroczynny, wszechstronny wpływ na cały organizm, a nawet… na odkwaszanie organizmu.
Czym jest medytacja?
Medytacja jest obecna w różnych kulturach i religiach, m.in. w Europie, Azji. Niegdyś była ona sposobem na odwrócenie uwagi od problemów i pokus świata, a także sposobem na osiągnięcie stanu oświecenia. Obecnie wiele osób traktuje ją jako sposób na relaks, uspokojenie umysłu i polepszenie zdrowia. Istnieje mnóstwo technik medytacji, jednak wiele z nich ma wspólne punkty – koncentracja na monotonnych zachowaniach (np. skupienie się na oddychaniu), bądź też próba „oczyszczenia” umysłu z natłoku myśli, przy jednoczesnym świadomym ograniczeniu dopływu bodźców zewnętrznych.
Jakie korzyści daje medytacja?
Medytacja jest obiektem badań naukowców od dość krótkiego czasu. Jednak to w zupełności wystarczyło, aby wysnuć wniosek, że jest ona dobra dla ciała, ducha i umysłu. Przede wszystkim jest ona formą odpoczynku, ponieważ redukuje różne formy pobudzenia ruchowego. Oto inne korzyści zdrowotne medytacji:
- Zmniejsza stres i poprawia nastrój. Medytacja zmniejsza wysokie ciśnienie krwi i wysoki poziom hormonów stresu, ponadto uaktywnia obszary mózgu związane z pozytywnymi emocjami.
- Rozwija kreatywność. Długoterminowe uprawianie medytacji wpływa na zdolności poznawcze, w tym na sposób, w jaki wymyślamy nowe idee.
- Wspomaga zdolność uczenia się. Mogą z tego skorzystać nie tylko uczniowie, czy studenci, ale każdy z nas – wszak uczymy się przez całe życie.
- Łagodzi napięcie przedmiesiączkowe. Według niektórych źródeł regularna medytacja pozwala zmniejszyć dolegliwości przedmiesiączkowe.
- Pozytywnie wpływa na układ krążenia. Medytacja obniża tętno i ciśnienie krwi. Jest więc wskazana także dla nadciśnieniowców.
- Chroni mózg przed niektórymi rodzajami chorób neurodegeneracyjnych. Niektóre badania pokazują, że medytacja spowalnia rozwój niektórych chorób mózgu, np. choroby Alzheimera.
Medytację można polecić zwłaszcza osobom zestresowanym i żyjącym w napięciu, osobom mającym problemy z koncentracją lub zasypianiem, osobom uczącym się lub pragnącym polepszyć pamięć i zdolności poznawcze. Wiele badań pokazuje, że bywa ona pomocna także dla osób chorujących na depresję. Medytację warto polecić w zasadzie każdemu, ponieważ każdy może czerpać garściami z jej korzyści.
Medytacja a odkwaszanie organizmu
A jak się ma medytacja do zakwaszenia organizmu? Ma i to całkiem sporo, zwłaszcza w przypadku osób, które mają w swoim życiu dużo stresu i napięcia. Długotrwały lub intensywny stres jest jedną z najpoważniejszych przyczyn zakwaszenia organizmu. Nauka radzenia sobie ze stresem poprzez medytację ma realne znaczenie w przypadku odkwaszania organizmu i powrotu do zdrowia. Regularna medytacja pozwoli opanować stres i w związku z tym pomoże odzyskać równowagę pH.