Wiosna to wspaniała pora roku, podczas której przyroda budzi się do życia. to również czas pierwszych nowalijek i zbioru niektórych ziół. Poniżej podpowiadamy, które zioła warto zbierać w maju.
Majowe zioła dla każdego
Zanim wybierzesz się na zbiór ziół, pamiętaj o jednej podstawowej zasadzie. Zbieraj rośliny z terenów „czystych” oddalonych od ulic, autostrad i innych źródeł, które mogą zanieczyszczać pobliską przyrodę.
- Pokrzywa zwyczajna. Jest to bardzo popularna roślina, znajdziemy ją niemal wszędzie. Każda jej część (liście, pędy, korzenie, kwiaty i owoce) jest wartościowa i możemy z niej przyrządzić wywary, herbatki, maści itp. Zakres działania pokrzywy jest szeroki – wzmacnia i oczyszcza organizm, znakomicie działa na włosy, skórę i paznokcie, pomaga w niektórych problemach z układem pokarmowym.
- Mniszek lekarski. Kwiaty mniszka najlepiej zbierać do połowy maja. Z kwiatów można zrobić nalewki, soki, syropy, ziołomiody. Z kolei listki wzbogacą smak zup i sałatek. Wyciągi z tej rośliny są używane do produkcji leków na trzustkę, wątrobę, nerki. Można również z niego sporządzić preparaty na oczyszczenie i wzmocnienie organizmu.
- Rumianek pospolity. Do majowych ziół należy zaliczyć również tę roślinę. Rumianek najlepiej zbierać w maju i czerwcu. Może być stosowany zewnętrznie i wewnętrznie. Rumianek znakomicie działa na skórę – przyspiesza gojenie się ran, regeneruje naskórek, poprawia wygląd cery, a także wspomaga leczenie stanów zapalnych, zakażeń grzybiczych, oparzeń. Stosowany wewnętrznie łagodzi dolegliwości układu pokarmowego.
- Krwawnik. To kolejna bardzo popularna roślina, którą najlepiej zbierać w maju. Zielarze polecają ją przede wszystkim na różne dolegliwości układu rozrodczego u kobiet (np. nieregularne miesiączki lub bóle miesiączkowe). Oprócz tego krwawnik oczyszcza organizm z toksyn, wspomaga pracę układu pokarmowego, hamuje krwawienia. W dodatku znakomicie działa na układ krwionośny – poprawia krążenie, zapobiega skurczom naczyń.
- Babka lancetowata. Porasta pola, łąki, pastwiska. Zioło może być stosowane zewnętrznie i wewnętrznie. Umyte i rozgniecione liście przyłożone do rany wspomagają ich gojenie się, oparzenia, wrzody, skaleczenia, a także ugryzienia owadów. Babka stosowana wewnętrznie (np. w postaci wywarów, herbatek) działa wykrztuśnie przy infekcjach górnych dróg oddechowych, łagodzi wrzody żołądka i dwunastnicy.