Lody z reguły nie znajdują się na liście produktów zasadowych. Ich sklepowe wersje są pełne cukru, stabilizatorów, emulgatorów i innych składników zakwaszających organizm. Wyjątkiem mogą być jednak lody domowe, w których składzie będą składniki alkalizujące, np. sok z limonki, niektóre owoce lub warzywa. W zasadzie każdy taki domowy deser przygotowany z prostych, naturalnych składników jest znacznie lepszy niż większość lodów ze sklepu. Poniżej prezentujemy dwa proste przepisy na lody warzywno-owocowe. Mają one bardzo prosty skład, są proste w przygotowaniu, a do ich zrobienia potrzeba w zasadzie tylko blendera i kilku składników.
Sorbet marchewkowo-ananasowy
Składniki:
- 300 g ugotowanej marchewki
- 100 g dojrzałego ananasa
- 100 ml przegotowanej wody
- sok z 1 limonki
- 1 łyżka miodu
Przygotowanie: Marchewkę i ananas umieszczamy w naczyniu blendera, dodajemy wodę i miksujemy na gładką masę. Doprawiamy miodem i sokiem z limonki. Masę przekładamy do pojemnika i wstawiamy do zamrażalnika. Po godzinie mieszany, następnie mieszamy masę co jakiś czas aż do całkowitego zamrożenia sorbetu (około 4-5 godzin).
Lody z buraków i malin
Składniki:
- 300 g ugotowanych buraków
- 150 g malin
- 150 ml jogurtu naturalnego
- sok z 1 limonki
- 100 g syropu z agawy
Przygotowanie: Buraki, maliny i jogurt naturalny umieszczany w naczyniu blendera i miksujemy na gładką masę. Doprawiamy syropem z agawy i sokiem z limonki. Masę przekładamy do pojemnika i wstawiamy do zamrażalnika. Po godzinie mieszamy, następnie mieszamy masę co jakiś czas, aż do całkowitego zmrożenia lodów (około 5-6 godzin).
Więcej przepisów na domowe lody znajdziesz tu>>
Dlaczego lubimy słodki smak?
Czy jesteś łasuchem, który nie wyobraża sobie dnia bez małego słodkiego co nieco? Jeśli tak, to nie jesteś jedyny. Niemal każdy z nas uwielbia słodkości, a ta skłonność jest naszą cechą wrodzoną i ma związek z naturalnym mechanizmem przetrwania. Umiejętność rozpoznawania słodkiego smaku pojawia się już w pierwszych dniach życia dziecka. To właśnie słodkie potrawy dają młodemu człowiekowi energię niezbędną do rozwoju. Co ciekawe, mózg traktuje słodkie produkty jako nagrodę, uwalniając endorfiny („hormony szczęścia”). Upodobanie do słodkości zmniejsza się po zakończeniu okresu dojrzewania.
Przepisy pochodzą z książki „Jeść zdrowiej warzywa i owoce”, Ryneczek Lidla.