„Ludzie cierpiący na celiakię oraz kwasowe uszkodzenie systemu kosmków jelitowych są bardziej podatni na osteoporozę, chorobę niszczącą kości, ponieważ jony wapnia z kości są wykorzystywane ażeby utrzymać izo-strukturę lub alkalizować pH krwi do poziomu 7.365,” twierdzi dr Robert O. Young, dyrektor badawczy w Centrum „Stylu życia Cud pH” w San Diego, Kalifornii. Według dr Young’a „Osteoporoza jest poznanym ryzykiem związanym z celiakią, a tłumaczy się ją nieudaną absorpcją wapnia i witaminy D oraz, co ważniejsze niezdolnością wytwarzania komórek macierzystych w kryptach jelita cienkiego, spowodowaną przez zapchanie białkami zwierzęcymi oraz zniszczenie kosmków jelitowych przez kwasy dietetyczne – w szczególności białka.
Według dr Younga “te przeciwciała są tworzone jak bufor dla kwasów dietetycznych, w szczególności z białek zwierzęcych, mające na celu chronić zasadową budowę jelita cienkiego.” Uszkodzenie kosmków jelitowych poprzez zakwaszającą dietę wyjaśnia, dlaczego osteoporoza u ludzi z niestrawnością może nie reagować na wapń oraz suplementację witaminy D. Celiakia spowodowana jest nadmiernie kwasowym stylem życia oraz dietą bogatą w gluten.
Kwasowe białka zawarte w pszenicy, życie, jęczmieniu i owsie, uszkadzające kosmki jelitowe kształtu małego palca, które podszywają jelito cienkie.
Odgrywają przy tym kluczową rolę w produkcji komórek macierzystych oraz czerwonych krwinek. Uszkodzone kosmki jelitowe nie są w stanie tworzyć komórek macierzystych potrzebnych do produkcji czerwonych krwinek. Uszkodzenie kosmków jelitowych prowadzi również do kwasowych objawów biegunki, niedoboru żelaza, a następnie niedożywienia. Choroba dotyka jedną na 100 osób, a u znacznej części chorych rozwinąć się może osteoporoza – objaw kostny zaburzający utrzymanie zasadowej budowy krwi, który prowadzi do zwiększonego ryzyka złamań.
Naukowcy z Uniwersytetu w Edynburgu wskazują na proteinę o nazwie osteoprotegeryna, która może być powiązaniem pomiędzy celiakią i osteoporozą. Według dr Younga „proteina osteoprotegeryna jest produktem ubocznym degeneracji kości oraz wydzielania jonów wapnia do krwi w celu zachowania jej izo-struktury.” Po próbie zrozumienia przyczyn tej choroby, wielu ludzi zostaje pozostawionych z niewielką nadzieją na to, że ich objawy oraz jakość życia ulegną polepszeniu. Jednakże poprzez odkrycie dr Younga na temat przyczyn celiakii w końcu mamy nadzieję. W Wielkiej Brytanii u 20% zbadanych pacjentów chorych na celiakię, produkowane były przeciwciała, które hamowały efektywne funkcjonowanie tej proteiny – kluczowej dla zachowania silnych kości.
Prowadzący badania profesor Stuart Ralston z Instytutu Genetyki i Medycyny Molekularnej, powiedział: „To bardzo ekscytujący krok naprzód. Nie tylko odkryliśmy nowy powód, żeby wytłumaczyć, dlaczego osteoporoza występuję przy celiakii, ale także dowiedzieliśmy się, że reaguję ona bardzo dobrze na leki przeciw traceniu tkanki kostnej. Badania na te przeciwciała mogą w ważny sposób prawdziwie odmienić życie ludzi z celiakią poprzez ostrzeganie nas o ryzyku osteoporozy oraz pomagając nam znaleźć dla nich właściwe leczenie.” Sarah Sleet, kierowniczka Coeliac UK powiedziała: „Osteoporoza jest niszczącą komplikacją celiakii, a nasze tradycyjne rozumienie jej przyczyn pozbawiło wielu ludzi nadziei na poprawę jakości życia. Ten nowy przełom w rozumieniu i leczeniu odnawia nadzieję dla pacjentów naszej fundacji zmagających się ze swoją chorobą.”
Dr Claire Bowring odpowiedzialna za politykę medyczną Narodowego Towarzystwa Osteoporozy w Wielkiej Brytanii powiedziała: „Wiemy już, że celiakia to czynnik ryzyka dla osteoporozy oraz, że wczesna diagnoza i leczenie celiakii daje najlepszą szansę na polepszenie gęstości kości. Lepsze zrozumienie zależności pomiędzy celiakią i osteoporozą umożliwi lekarzom klinicznym poradzenie sobie z obiema chorobami.
Chociaż to badanie jest na wczesnym etapie, z całą pewnością jest interesujące, a my patrzymy w przyszłość na bardziej obszerną pracę, która pomoże nam zidentyfikować jak bardzo dominujące są te przeciwciała u ludzi chorych na celiakię. Podsumowując dr Young stwierdza, że „istnieje tylko jedna przyczyna celiakii oraz jedna przyczyna osteoporozy – kwas.
Kwasy, które wywołują celiakię pochodzą z białek zwierzęcych, owoców o dużej zawartości cukru, węglowodanów bogatych w skrobię, ziaren zawierających gluten oraz produktów z nabiału. Wyeliminujcie kwasowe jedzenie i zacznijcie zasadową dietę, a nie tylko zaczniecie leczenie jelita cienkiego, ale również zahamujecie degenerację kości.