Korzeń pietruszki to warzywo, które w polskiej kuchni zwykle trafia do zup jako element włoszczyzny. Tymczasem krótki przegląd wartości odżywczych i właściwości sprawia, że zasługuje ono na większe docenienie. Poznaj właściwości tego warzywa i zobacz, jak może ono urozmaicić twoją dietę.
Korzeń pietruszki – właściwości, składniki odżywcze
Warzywo jest skarbnicą wielu cennych związków. Znajdziemy w nim m.in.: witaminę A, C, witaminy z grupy B, witaminę E, PP, kluczowe minerały (żelazo, wapń, magnez, fosfor, potas, sód, cynk), błonnik, antyoksydanty, kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6. Między innymi dzięki tym związkom pietruszka:
- Wspomaga pracę układu pokarmowego (poprawia perystaltykę jelit, neutralizuje gazy, wzdęcia, zwiększa wydzielanie soków trawiennym).
- Wspomaga oczyszczanie i odkwaszanie organizmu.
- Ma działanie moczopędne (przydatne m.in. przy obrzękach nóg).
- Działa korzystnie na pracę nerek.
- Odświeża oddech i działa antybakteryjnie.
- Wspomaga pracę wątroby.
- Łagodzi ból i pieczenie po ukąszeniu komarów.
- Wykazuje działanie przeciwutleniające, redukuje szkodliwe działanie wolnych rodników i chroni przed wieloma chorobami cywilizacyjnymi, także przed nowotworami.
- Reguluje ciśnienie krwi, obniża poziom „złego” cholesterolu.
- Poprawia stan włosów, skóry i paznokci.
Pietruszka w kuchni
Korzeń pietruszki można gotować, piec, grillować. Jako że ma dość intensywny smak i aromat, nie dla wszystkich spełni się jako główny element dań. Można go używać w towarzystwie innych składników, zwłaszcza, jeśli dopiero rozpoczynamy swoją przygodę kulinarną z tym warzywem. Co więc można z nim zrobić w kuchni? Oto propozycje:
- Dodatek do zup, nie tylko do rosołu. Pietruszka może uatrakcyjnić smak wielu zup, np. pomidorówki, zupy marchewkowej, brokułowej, dyniowej itp.
- Element dań warzywnych. Korzeń pietruszki można gotować, piec, grillować. Świetnie komponuje się z innymi warzywami, zwłaszcza marchewką, porem i selerem.
- Dodatek do soków warzywnych. W takiej postaci zyskamy więcej cennych składników, przede wszystkim witaminy C wrażliwej na obróbkę termiczną.
- Na surowo. Podobnie jak marchew, cukinia i wiele innych warzyw, korzeń pietruszki warto jeść na surowo.
- Dania z gruszką. Korzeń pietruszki i gruszka to niezwykle intrygujące połączenie smaków. W takim zestawieniu można przygotować z nich sok (dodając cytrynę, wodę i odrobinę miodu) lub sałatkę.