Czy wiesz, że na świecie istnieje około 6 tysięcy odmian śliwek? A każda z nich ma w sobie moc składników odżywczych i cudowny smak pasujący do wielu dań na słodko, słono, a nawet na ostro. Chociaż śliwki najczęściej lądują w kompocie i deserach, można z nich przygotować również inne „smaczki”, na przykład koktajle.
Pomysły na koktajle ze śliwkami
Śliwki i banany
Składniki:
- duża garść śliwek (najlepiej dojrzałych)
- 2 banany (najlepiej dojrzałe)
- 1 szklanka ulubionego mleka roślinnego
- szczypta cynamonu
- łyżeczka miodu (opcjonalnie)
Sposób przygotowania:
- Banany obierz ze skórki i pokrój na mniejsze kawałki.
- Śliwki umyj, następnie usuń pestki.
- Wszystkie składniki zmiksuj w blenderze.
Śliwki i pomarańcze
Składniki:
- duża garść śliwek (najlepiej dojrzałych)
- 1 banan (najlepiej dojrzały)
- 1 pomarańcza
- pół szklanki ulubionego mleka roślinnego
- 1 cm kawałeczek imbiru
- łyżeczka miodu (opcjonalnie)
Sposób przygotowania:
- Banana i pomarańczę obierz ze skórki, pokrój na mniejsze kawałki.
- Śliwki umyj, następnie usuń pestki.
- Wszystkie składniki zmiksuj dokładnie w blenderze.
Koktajle ze śliwkami najlepiej podawać od razu po przygotowaniu. Jeśli planujesz trzymać je w lodówce, przechowuj je maksymalnie 1 dzień.
Właściwości śliwek
Dlaczego śliwki? Bo to wspaniałe owoce pełne dobroczynnych składników. W medycynie ludowej były one traktowane jako środek na pobudzenie pracy jelit, wzmocnienie kości i złagodzenie stresu. Dziś wiemy o nich znacznie więcej. Owoce te zawierają sporo rozpuszczalnego błonnika, który reguluje pracę jelit i zmniejsza ryzyko raka jelita grubego. Ponadto znajdziemy w nich dużo potasu odpowiadającego między innymi za równowagę kwasowo-zasadową i wspomagającego pracę układu krążenia, układu nerwowego i mięśniowego.
Śliwki to także bogate źródło magnezu – jednego z najważniejszych pierwiastków, których potrzebuje organizm. Oprócz tego znajdziemy w nich sporo antyoksydantów, czyli związków neutralizujących działanie wolnych rodników (wolne rodniki powodują przedwczesne starzenie się organizmu i liczne choroby). Śliwki zawierają również witaminę C, witaminy z grupy B (w tym kwas foliowy), witaminę A, E, K, wapń, żelazo, fosfor oraz cynk.