Zamienniki cukru, a konkretniej białego cukru, to ważny temat. Jego dziennie spożycie znacznie przekracza bezpieczne normy, według niektórych szacunków nawet 7-krotnie! Biały cukier jest bardzo powszechny, dodaje się go do wielu produktów spożywczych (sprawdź artykuł „Czy wiesz, że cukier jest dodawany do tych produktów„?). Dlatego w dzisiejszym artykule podpowiadamy, jak go ograniczyć i jakimi produktami go zamienić.
Zamienniki cukru
Jako że cukier ma szerokie zastosowanie, trudno znaleźć jeden uniwersalny środek, który mógłby go zastąpić we wszystkim. Dlatego poniżej przedstawiamy zarówno produkty, których można użyć do wypieków, jak i takie, które zastąpią słodkie batoniki lub czekoladę.
- Ksylitol. Jest to rodzaj cukru pozyskiwany z brzozy lub kukurydzy. Jest na tyle bezpieczny, że mogą go spożywać nawet osoby chore na cukrzycę. Jednak nadmiar tego cukru może powodować biegunki, dlatego zalecane jest stopniowe wprowadzanie go do diety.
- Inulina. To cukier, który naturalnie występuje np. w korzeniach topinamburu, czy cykorii. Nadaje potrawom delikatnej słodyczy. Inulina jest również prebiotykiem, czyli dba o prawidłową florę bakteryjną w jelitach.
- Stewia. To paragwajska roślina znana ze słodkiego smaku. Możesz dostać ją w postaci proszku, suszoną, ale możesz też wyhodować w doniczce.
- Syrop daktylowy. Wśród syropów szczególnie warty uwagi jest syrop ze świeżych daktyli. Charakteryzuje się cudownym, aksamitnym smakiem.
- Suszone owoce. To świetny zamiennik białego cukru, lecz powinny na nie uważać osoby chorujące na cukrzycę. Suszone owoce można stosować jako dodatek do owsianki, jaglanki, ciast, koktajli. Świetnie smakują również jako samodzielna przekąska.
Jaka jest bezpieczna ilość cukru?
Według Światowej Organizacji Zdrowia bezpieczna dzienna ilość cukru wynosi 25 g, czyli około 5 łyżeczek. Wartość ta obejmuje nie tylko biały cukier dodawany do kawy czy herbaty, lecz również cukier występujący w wielu produktach spożywczych (np. cukierkach, napojach energetyzujących, daniach typu instant itp.).
Jak ograniczyć biały cukier?
- Wyeliminuj z diety produkty „naszpikowane” białym cukrem, czyli np. słodkie batoniki, napoje gazowane, napoje energetyzujące, słodkie wypieki.
- Jeśli masz ochotę na słodką, niezdrową przekąskę, postaraj się zastąpić ją suszonymi owocami.
- Nie kupuj białego cukru. Jeśli potrzebujesz nieco słodyczy np. do wypieków lub herbaty, użyj stewii, ksylitolu lub syropu daktylowego.
- Czytaj etykiety produktów. Jeśli masz ochotę sięgnąć po nowy, nieznany ci wcześniej produkt, najpierw zapoznaj się z jego etykietą. Jeśli zawiera dużo cukru – nie kupuj go.