Kalarepa należy do zapomnianych warzyw, które znów stają się modne >> Bardzo dobrze, że to warzywo powraca do łask. Jest ono bogatym źródłem składników odżywczych oraz substancji o działaniu antynowotworowym. Poznaj inne właściwości kalarepy.
Kalarepa – co to za warzywo?
Kalarepa to warzywo z rodziny kapustnych. Pochodzi z Europy, a obecnie jest uprawiana niemalże na całym świecie. Charakteryzuje się łagodnym, nieco słodkawym smakiem. Co ciekawe, cała roślina jest jadalna. Zarówno rosnąca w ziemi bulwa (nazywana jabłkiem), łodyga, a także liście. Trzeba jednak podkreślić, że najwięcej składników odżywczych posiada bulwa.
Składniki odżywcze i właściwości
Tak, jak wspomnieliśmy, to niepozorne warzywo kryje w sobie mnóstwo różnych składników odżywczych. Znajdziemy w niej dużo sodu, potasu, wapnia, fosforu, witaminy C, witaminy A, czy też kwasu foliowego. Ponadto kalarepa jest rewelacyjnym źródłem aktywnych biologicznie związków o działaniu antynowotworowym. Należą do nich np. sulforafan czy indol-3-karbinol.
- Jest niskokaloryczna – w 100 gramach tego warzywa znajdziemy zaledwie 27 kcal.
- Jest bogatym źródłem błonnika pokarmowego, dzięki czemu usprawnia perystaltykę jelit.
- Odkwasza organizm, dzięki obecności kluczowych alkalizujących minerałów.
- Wykazuje działanie antynowotworowe. Z badań opublikowanych przez chińskich naukowców wynika, że kalarepa (wraz z jarmużem, kalafiorem, brokułami, sałatą i kapustą) zmniejsza ryzyko zachorowania na raka piersi, a także zmniejsza ryzyko nawrotu choroby.
- Poprawia przemianę materii i wspomaga pracę układu nerwowego, a pomagają w tym witaminy z grupy B.
- Dba o wzrok, ponieważ zawiera składnik niezwykle cenny dla zdrowia oczu – luteinę.
Jak kupować i przechowywać kalarepę?
Najlepszy smak posiadają bulwy średniej wielkości, nie za lekkie. Lekkie kalarepy mogą mieć w sobie sporo zwłóknień, natomiast duże okazy mogą być zbyt wodniste. Warzywo najlepiej kupować wraz z liśćmi – dzięki temu można dowiedzieć się więcej o kondycji rośliny. Najlepsze będą oczywiście warzywa z liśćmi świeżymi, zielonymi, jędrnymi. Kalarepę o zażółconych liściach lepiej odłożyć – taki stan może świadczyć o nadmiernym nawożeniu.
To warzywo najlepiej przechowywać w lodówce – w ten sposób przedłużymy jego świeżość o kilka dni.