Zanieczyszczenia powietrza są poważnym problemem. Polska jest jednym z krajów Europy o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu. Jest to niemały powód do niepokoju, zwłaszcza, że jakość powietrza znacząco wpływa na zdrowie człowieka. Niektóre toksyny działają na organizm od razu, wywołując podrażnienia, czy też problemy z oddychaniem, inne kumulują się i po latach wywołują problemy zdrowotne.
Zanieczyszczenia w powietrzu
Do najczęstszych zanieczyszczeń należą: dwutlenek węgla, siarki, azotu, benzopiren, ozon, pyły zawieszone. Te ostatnie powodują najwięcej szkody w organizmie. Pył zawieszony jest lekki i mały, dlatego jego cząsteczki przedostają się do płuc i krwiobiegu. Jego głównym źródłem są silniki samochodowe i spalanie śmieci.
Niektóre pyły zawieszone są emitowane bezpośrednio do atmosfery, natomiast inne są wynikiem reakcji chemicznych. W pyłach zawieszonych możemy znaleźć najróżniejsze związki chemiczne takie jak azotany, siarczany, arsen, kadm, nikiel, rtęć.
Każdy z nas jest narażony na zanieczyszczenia powietrza, jednak najbardziej dotykają one dzieci oraz osoby starsze. Natomiast osoby, które borykają się z poważnymi chorobami, zauważają zaostrzenie objawów.
Zanieczyszczenia powietrza i ich wpływ na zdrowie
Nie ma takiego organu w organizmie, który uchroniłby się przed działaniem toksyn, jednak eksperci wskazują poniższe układy najbardziej narażone na zanieczyszczenia.
- Układ oddechowy. Płuca i inne organy układu oddechowego w pierwszej kolejności odczuwają skutki zanieczyszczeń. Są nimi m.in. problemy z oddychaniem, infekcje, podrażnienia, a po wielu latach nawet rak płuc, astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc.
- Układ odpornościowy. Zanieczyszczenia powodują częste przeziębiania oraz dłuższy powrót do zdrowia.
- Układ krwionośny. Toksyny obciążają pracę serca, a w dłuższej perspektywie mogą wywołać wysokie ciśnienie krwi, miażdżycę, zawał.
- Układ nerwowy. Według ekspertów, zanieczyszczenia mogą powodować również problemy z koncentracją, niepokój, bóle głowy, a nawet depresję.
- Układ rozrodczy. Specjaliści informują, że toksyny mogą powodować bezpłodność oraz niską wagę urodzeniową noworodków.
Do innych problemów i chorób wywołanych zanieczyszczenia można zaliczyć obciążoną wątrobę i śledzionę, alergie, cukrzycę, problemy dermatologiczne, nowotwory, uszkodzenia materiału genetycznego komórek.