Oleje roślinne, takie jak olej lniany, lub olej z awokado, są nieodłącznym elementem zbilansowanej diety. Są one przede wszystkim źródłem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. W poniższym artykule skupimy się na pysznym i zdrowym oleju z awokado.
Olej z awokado – właściwości
Olej z awokado jest uważany za jeden z najzdrowszych olei na świecie. Zawdzięcza to przede wszystkim obecności jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, kwasów wielonienasyconych (omega-3 i omega-6), witamin i minerałów, a także fitosteroli. Znajdziemy w nim m.in. witaminę A, C, E, witaminy z grupy B, krzem, potas. Między innymi dzięki tym składnikom olej:
- Wpływa korzystnie na układ krążenia, obniża ciśnienie krwi i poziom „złego” cholesterolu.
- Wspomaga prawidłową pracę narządu wzroku. Ten olej zawiera luteinę – składnik, który zmniejsza ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej i zaćmy, a także witaminę A i E, których potrzebują oczy.
- Zmniejsza objawy zapalenia stawów. Ekstrakt z awokado może zmniejszyć ból i sztywność stawów u osób zmagających się z chorobą zwyrodnieniową.
- Wspomaga leczenie chorób dziąseł i przyzębia. Ekstrakt z awokado blokuje białko IL1B, które ma działanie prozapalne i jest główną przyczyną chorób przyzębia.
- Odkwasza organizm. Olej z awokado jest jednym z kluczowych olejów roślinnych w diecie alkalicznej. Warto go dodawać do sałatek, surówek i innych dań, gdyż dzięki temu zwiększymy zasadowość posiłku.
Zastosowanie kulinarne
Olej z awokado nie tylko ma wiele właściwości zdrowotnych, ale również wybory smak. Jest znakomitym dodatkiem do sałatek, makaronów, ryb, pierożków typu ravioli, czy też warzyw pieczonych lub gotowanych na parze. Można z niego przyrządzić pesto lub dodać niewielką ilość do warzywnych soków i koktajli – dzięki temu zwiększysz wchłanialność witamin.
Zastosowanie kosmetyczne
Olej z awokado poprawia również kondycję skóry. Przede wszystkim znakomicie odżywia i nawilża skórę. Oprócz tego przyspiesza gojenie się ran, zmniejsza blizny i rozstępy. Niektóre badania naukowe pokazują, że może być również niezastąpioną pomocą w walce z łuszczycą. Ten olej jest składnikiem wielu kosmetyków, np. kremów, masek do włosów, jednak można go stosować samodzielnie.