Fasolka szparagowa jest najlepsza w czerwcu i lipcu. W tych miesiącach przypada szczyt sezonu na to cudowne warzywko. Choć w sklepach zazwyczaj trafimy na żółtą i zieloną fasolkę, roślina jest dostępna w najróżniejszych wersjach kolorystycznych. Każda odmiana jest zdrowa, wartościowa i oferuje wiele korzyści zdrowotnych i możliwości kulinarnych.
Co ma do zaoferowania fasolka szparagowa?
Warzywo jest świetnym źródłem witamin, minerałów, flawonoidów, antyoksydantów, błonnika, fitoskładników i innych cennych związków. To przede wszystkim dzięki nim fasolka:
- Wspomaga pracę układu odpornościowego.
- Oczyszcza i odkwasza organizm.
- Redukuje ryzyko miażdżycy i innych chorób układu krążenia.
- Wspomaga odchudzanie. Jest niskokaloryczna, lekkostrawna, a dzięki obecności błonnika na długo zapewnia uczucie sytości.
- Jest bogata w antyoksydanty, które chronią przed nowotworami i innymi chorobami cywilizacyjnymi.
- Wspomaga pracę układu pokarmowego, zapobiega zaparciom, zmniejsza ryzyko zachorowania na raka jelita grubego.
- Ze względu na niski indeks glikemiczny może być bez obaw spożywana przez cukrzyków.
Mimo wielu dobroczynnych właściwości fasolka szparagowa ma pewne „ale”. Otóż nie powinna być spożywana na surowo (zwłaszcza w dużych ilościach), ponieważ może powodować problemy trawienne. Warzywo zawiera fazynę, toksyczne białko roślinne (toksalbuminę), które jest neutralizowane podczas gotowania.
Fasolka w kuchni
Najprawdopodobniej wielu z nas jada fasolkę podgotowaną, a następnie podsmażaną na patelni w towarzystwie bułki tartej. Danie jest popularne, lecz zdecydowanie warto otworzyć się na nowe opcje przygotowania fasolki. Oto kilka propozycji:
- Zupa warzywna. Warzywa dobrze się czują w swoim towarzystwie. Zrób letnią, lekką zupę z fasolki szparagowej (np. w dwóch kolorach), papryki, marchewki, ziemniaków, cukinii.
- Kurki z fasolką szparagową. Cudowne połączenie! I kolejna propozycja lekkiego dania z sezonowych składników. Fasolkę ugotuj na parze, kurki podduś na patelni, dodaj czosnek lub cebulkę, ulubione przyprawy, odrobinę oliwy i soku z cytryny.
- Sałatka na ciepło. Ugotuj makaron, fasolkę i swoje ulubione warzywa (może brokuł? może papryka?). Dodaj przyprawy, odrobinę oliwy z oliwek i soku z cytryny. Całość posyp pokruszonymi płatkami migdałów.