W ostatnim czasie dużo mówi się o szkodliwości soli. Dyskusja trwa w najlepsze, każdy ma w zanadrzu celne argumenty. A jaka jest prawda o soli? Czy faktycznie aż tak bardzo nam szkodzi, że powinniśmy jak najszybciej wykluczyć ją z naszego jadłospisu? A może wcale nie jest z nią aż tak źle?
Po co naszemu organizmowi potrzebna jest sól?
Sól jest dla każdego żywego organizmu substancją niezbędną do przetrwania. A w szczególności ludziom! Musisz wiedzieć, że to właśnie ona odpowiada za ilość wody w Twoim ciele. Równoważy ilość płynów w organizmie, ponieważ niejako „wymusza” wydalanie płynów poza błony komórkowe.
W efekcie dba o równowagę elektrolitową w Twoim organizmie.
Jeżeli ilość płynów jest odpowiednia, komórki pracują szybko i swobodnie. Ale gdy jej ilość jest zbyt mała, wtedy one, chcąc zachować odpowiedni dla siebie jej poziom, organizm uruchamia mechanizm zatrzymania wody (jego najbardziej zauważalny znak to obrzmienia).
Co zrobić, by uniknąć odwodnienia?
To proste – wystarczy dostarczać organizmowi odpowiednią ilość płynów. Ale, uwaga, nie jest to obojętne, jakie to płyny. Najkorzystniejsza jest woda alkaliczna, czyli taka, która nie posiada kwasowego pH. Dlaczego właśnie ona jest najlepsza? Ponieważ alkaliczne pH sprawia, że jest ona łatwo przyswajalna dla naszego organizmu (nie trzeba jej już przystosowywać, by mogła zostać wchłonięta bezpośrednio do krwiobiegu).
Wodę najlepiej spożywać małymi łykami w krótkich odstępach czasu , wtedy masz pewność, że nie zostanie natychmiastowo wydalona. Czy wiesz, że gdy czujesz pragnienie, Twój organizm jest już odwodniony w około 2%? Dlatego tak ważne jest, by dbać o właściwy poziom wody w organizmie.
Pijąc wodę, pamiętaj, by do każdej szklanki dodać niewielką szczyptę soli morskiej. Ona zmniejszy poziom kwasowości wody oraz dostarczy sporą ilość potrzebnych minerałów oraz mikroelementów.
O tym, jakie funkcje pełni sól w organizmie dowiesz się w kolejnym artykule.