Zmiana nawyków związanych ze zdrowym stylem życia, to zadanie na wiele miesięcy, a czasem nawet lat. Każdy z nas zna to na pewno z własnego doświadczenia, że realizacja nowego postanowienia na początku zawsze idzie sprawnie, natomiast z biegiem czasu coraz częściej powracamy do starych nawyków. Dlaczego tak się dzieje i jak można temu zaradzić? O tym w dzisiejszym artykule.
Na początku jest motywacja
Aby zacząć cokolwiek zmieniać, niezbędna jest motywacja. Zazwyczaj na początku nie mamy z tym problemu. Są takie kluczowe momenty, jak Nowy Rok lub początek wiosny, kiedy pojawia się potrzeba, aby wprowadzić zmiany. Niestety, motywacja jest najsilniejsza tylko na początku. Po drodze pojawiają się sytuacje, które utrudniają realizację postanowienia i motywacja spada. Wśród tych czynników jest stres, przeciążenie emocjonalne, pokusy, presja czasu lub po prostu negatywne emocje. W takich momentach jesteśmy szczególnie podatni na powrót do starych nawyków – i właśnie to zazwyczaj się dzieje.
Czy da się wtedy coś zrobić? Jeśli tak, to co? Jeśli chcemy przywrócić motywację do zmiany, najlepiej zrobić to w sposób pozytywny i odnoszący się do wartości. Można więc mówić bliskiej osobie, jak ważna jest zdrowa dieta lub systematyczna aktywność fizyczna, ponieważ to one sprawiają, że będziemy wspólnie żyć długo i zdrowo.
Warto również dawać dobry przykład. Jeśli na przykład chcemy, aby nasze dzieci lub partner życiowy zdrowo się odżywiali, sami powinniśmy pokazać, jak to zrobić.
Dlaczego warto zmieniać nawyki na zdrowsze?
Dziś już nikt nie ma wątpliwości, że dieta i styl życia w znacznym stopniu wpływają na zdrowie, a czasem nawet są źródłem chorób przewlekłych. Zdrowy styl życia, czyli na przykład alkaliczny styl życia, to sposób, aby uchronić się przed poważnymi chorobami. Niestety, niektóre osoby są zmotywowane do zmiany, dopiero wtedy, gdy dotkną ich poważne problemy zdrowotne, np. zawał serca. Jednak nie ma co czekać na tak poważny bodziec. Lepiej wziąć sprawy w swoje ręce i zacząć zmieniać nawyki na zdrowsze, nawet jeśli ten proces będzie trwał kilka lat.