Bambus to niezwykle wdzięczna roślina. Ma szerokie spektrum zastosowania, od produkcji papieru przez tworzenie mebli na diecie kończąc. Młode pędy bambusa to przysmak w krajach azjatyckich, który można spotkać także na półkach w polskich sklepach. Są one odżywcze, mają ciekawy smak i pasują do wielu dań. Oto ich właściwości i możliwości zastosowania.
Pędy bambusa – właściwości
Pędy mają żółto-kremową barwę. Surowe są ciężkostrawne, dlatego przed zjedzeniem należy je podgotować najlepiej około 20-30 minut w garnku bez przykrycia. Dzięki temu pędy pozostaną jędrne, stracą swój charakterystyczny gorzkawy posmak i staną się lżej strawne. Pędy z puszek lub słoików są zwykle od razu gotowe do spożycia. Rośliny te zawierają wiele cennych składników m.in.: błonnik, witaminy z grupy B (witaminę B2, B3, B9), witaminę A, E, minerały (sód, potas, wapń, magnez, cynk, selen), związki fitochemiczne, kwasy fenolowe. Między innymi dzięki tym związkom świetnie wpływają na zdrowie:
- Pomagają w odchudzaniu. Pędy bambusa zawierają sporo błonnika – jedna porcja zapewnia około 10% dziennego zapotrzebowania na ten składnik. Błonnik zwiększa uczucie sytości po posiłku, dzięki czemu nie sięgamy tak szybko po następną porcję posiłku. Ponadto pędy są niskokaloryczne.
- Wspomagają pracę układu pokarmowego. Wspomniany wyżej błonnik poprawia trawienie i perystaltykę jelit.
- Wspomagają pracę układu krwionośnego. Bambus zawiera sporo potasu, który obniża zbyt wysokie ciśnienie krwi, z kolei błonnik pomaga wyregulować poziom cholesterolu.
- Pomagają w walce z infekcjami. Związki fitochemiczne to związki obecne w roślinach, które w naturalny sposób pomagają zwalczyć bakterie, wirusy, grzyby itp. W podobny sposób działają one także na organizm człowieka – chroniąc go przed różnymi infekcjami, przed szkodliwą działalnością wolnych rodników, oprócz tego wykazują także właściwości przeciwzapalne.
- Działają korzystnie na wzrok. Pomaga w tym obecność witaminy A.
- Zawierają antyutleniacze, czyli związki spowalniające proces przedwczesnego starzenia się i chroniące przed rozwojem wielu chorób.
Co można przygotować z pędów bambusa?
Pędy są chętnie używane w kuchni japońskiej, chińskiej, czy też indyjskiej. Pasują one do różnych dań, między innymi mięs, ryb, owoców morza, sałatek, makaronów, mixu warzyw. Ich nienachalny smak sprawia, że można je dodać do najróżniejszych posiłków, niekoniecznie z kuchni azjatyckiej. Oto przykładowy przepis – na makaron z warzywami.
Składniki:
- pół szklanki pędów bambusa
- 1 cukinia średniej wielkości
- 1 papryka
- średniej wielkości bakłażan
- garść szpinaku
- 150 g makaronu azjatyckiego lub zwykłego
- szklanka mleka kokosowego
- sos sojowy
- przyprawy: sól, kurkuma, słodka i ostra papryka
- sok z ćwiartki cytryny
Przygotowanie:
- Makaron ugotuj zgodnie ze wskazówkami na opakowaniu.
- Warzywa umyj, następnie pokrój w kostkę cukinię, bakłażana i paprykę.
- Mleko kokosowe zagotuj w głębokiej patelni, po czym dodaj 2-3 łyżki sosu sojowego, po pół łyżeczki przypraw (soli jeszcze mniej) i sok z cytryny. Całość wymieszaj i podgotuj jeszcze kilka minut.
- Później dodaj cukinię, bakłażan, paprykę, pędy bambusa (surowe pędy wymagają wcześniejszego podgotowania, natomiast pędy przetworzone – z puszki lub słoika – są od razu gotowe do spożycia). Warzywa podduś pod przykryciem przez kilka minut lub dłużej – do momentu aż zrobią się miękkie.
- Pod koniec duszenia warzyw dodaj szpinak i makaron. Dokładnie wymieszaj, podduś jeszcze trochę, a następnie pozostaw danie na chwilę, aby makaron „przeszedł” smakiem warzyw.