Polacy lubią suplementy. Według szacunku specjalistów ich sprzedaż z roku na rok rośnie coraz bardziej. Jednak czy sprawiają one, że stajemy się coraz zdrowsi? Czy warto kupować suplementy? Jeśli tak, to jakie? Zapraszamy do lektury.
Czy suplementy poprawiają zdrowie?
Odpowiedź na to pytanie nie jest taka prosta i nie zawiera się w jednym zwięzłym słowie „tak” lub „nie”. Wszystko bowiem zależy od jakości, ilości, częstotliwości.
Suplement suplementowi nierówny. Jako że polskie prawo nie jest zbyt wymagające w kwestii wprowadzania tego typu produktów na rynek, w aptekach i sklepach ze zdrową żywnością możemy natknąć się na preparaty, które ze zdrowiem nic nie mają wspólnego. Z badań przeprowadzonych w Narodowym Instytucie Leków wynika, że w niektórych suplementach nie ma substancji deklarowanych przez producenta lub tych substancji jest mniej. Z kolei jeszcze inne preparaty mogą wręcz zawierać substancje szkodliwe lub potencjalnie szkodliwe.
Warto też pamiętać, że dobrej jakości suplementy są od wspomagania zdrowia, a nie leczenia. Żaden specyfik, nawet najgenialniejszy, nie stanie się zastępnikiem zdrowego stylu życia. Nic nie zastąpi odpoczynku, regularnej, umiarkowanej aktywności fizycznej oraz zdrowej diety.
Jeśli więc czujesz się zmęczony, nie łykaj suplementów, które podnoszą poziom energii, tylko najpierw zadbaj o sen i dobrą dietę. Jeśli masz kruche paznokcie, łamliwe włosy lub problemy skórne, nie kupuj od razu skrzypu polnego. Najpierw przejdź się do lekarza, zrób badania i sprawdź, czy wszystko jest ok. Problemy ze skórą, włosami lub paznokciami mogą być oznaką toczących się w organizmie chorób.
Nie bez znaczenia jest także ilość. Przyjmowanie kilku suplementów na raz nie sprawi, że staniemy się zdrowsi. Co więcej, w takiej sytuacji istnieje ryzyko przedawkowania różnych substancji, co może negatywnie wpłynąć na zdrowie.
Kupuj i używaj z głową
Jak więc kupować suplementy diety? Przede wszystkim z głową. Zwracaj uwagę na źródło i na jakość. Lepiej omijać aukcje internetowe niewiadomego pochodzenia i produkty, które nie mają żadnych certyfikatów i badań. Producenci suplementów diety dobrej jakości, np. z firmy Alkaline Care, chętnie chwalą się certyfikatami.
Staraj się też regularnie dbać o zdrowie: wysypiaj się, pij dużo wody, jedz miarę możliwości jak najwięcej warzyw i owoców. Już nawet taka niewielka rzecz jak odpowiednie nawodnienie organizmu może sprawić, że ustąpią niektóre dolegliwości.
Nie przesadzaj też z ilością suplementów. Jeśli łykasz multiwitaminy lub warzywny suplement diety Alkaline 16 Greens, nie kupuj kolejnych preparatów o podobnym działaniu. Ilością optymalną są 1-2 suplementy, w uzasadnionych przypadkach (po konsultacji z lekarzem) może być ich więcej.