Ziemniaki to podstawa obiadu w wielu polskich domach. Jeśli zostaną odpowiednio przygotowane (gotowanie na parze, w mundurkach), są w stanie dostarczyć organizmowi sporą dawkę witaminy C, A, a także wapnia, potasu, magnezu. Istnieje „kuzyn” ziemniaków, który pod względem obecności witamin i minerałów jest w stanie zaoferować więcej. Jest to batat, czyli słodki ziemniak.
Bataty pochodzą z Ameryki Środkowej i są uprawiane w różnych krajach w cieplejszym klimacie. Oprócz podobnej nazwy ziemniaki i słodkie ziemniaki łączy podobna zawartość białka, tłuszczów i węglowodanów. Różnią się wyglądem (w polskich sklepach dominuje pomarańczowa odmiana batatów), smakiem, a także obecnością witamin i minerałów. Słodkie ziemniaki zawierają dużo beta-karotenu, witaminy E, sodu, wapnia – znacznie więcej niż tradycyjny ziemniak.
Co można zrobić z batatów?
Jeśli już wiemy, że bataty to ciekawa alternatywa dla tradycyjnych ziemniaków i kupiliśmy po raz pierwszy te warzywa, rodzi się pytanie – co z nich zrobić? Oto nasze propozycje:
- Ugotuj. Tak, jak ziemniaki. Po prostu 🙂
- Upiecz. Po upieczeniu smakują cudownie! Najprostsza wersja do pieczenia: przekrojenie warzyw na pół, obsypanie ulubionymi przyprawami (choć tak naprawdę można się obejść bez przypraw), ułożenie na papierze do pieczenia (przekrojoną częścią do góry) i pieczenie przez 45-60 minut.
- Zrób zupę krem. Lubisz zupy krem z dyni lub marchewki? Zupa z batatów również powinna ci przypaść do gustu.
- Usmaż frytki. Frytki można zrobić nie tylko z ziemniaków. Dowodem na są chociażby frytki z batatów.
- Zrób sałatkę. Nienachalnie słodki smak batatów świetnie komponuje się z innymi warzywami, a także owocami, orzechami i serami. Możliwości jest wiele, zwłaszcza dla miłośników kulinarnych eksperymentów.
Komu warto polecić bataty?
Tak na dobrą sprawę słodkie ziemniaki warto polecić każdemu. Ich ciekawy smak i bogactwo składników odżywczych mogą sprawić, że przypadną do gustu nawet osobom, które nie interesują się zdrowym odżywianiem.
Ze względu na niski indeks glikemiczny, słodkie ziemniaki mogą stanowić ciekawe urozmaicenie diety cukrzyków. Z kolei ze względu na dużą zawartość karotenoidów dietetycy polecają je w ramach profilaktyki antynowotworowej. W batatach znajdziemy także najważniejsze pierwiastki alkalizujące, dlatego te warzywa można śmiało włączyć do diety odkwaszającej organizm.