Zaburzenie równowagi pH może objawiać się na najróżniejsze sposoby. Przewlekłe zakwaszenie przyczynia się do pojawienia się licznych chorób i dolegliwości, m.in. choroby wrzodowej, wyczerpania, wypadania włosów.
Wrzody dwunastnicy i żołądka
Choroba ta dotyka co dziesiątą osobę w Polsce. Cierpią na nią głównie osoby młode i w średnim wieku, choć występuje ona także u dzieci, nastolatków i osób starszych. Jest ona wynikiem zaburzonej równowagi między czynnikami drażniącymi (kwas solny, pepsyna) i ochronnymi (zasadowa warstwa śluzu dla zobojętnienia kwasów). Każde, nawet najmniejsze zaburzenie równowagi między agresywnymi i ochronnymi czynnikami prowadzi do uszkodzenia błony śluzowej. Jednym z tych zaburzeń jest zakwaszenie organizmu. W kwaśnym środowisku wątroba i trzustka nie potrafią udostępniać dostatecznej ilości zasadowego dwuwęglanu sodu w celu zobojętnienia kwaśnej treści pokarmowej z żołądka. Ta ostatnia oddziałuje potem na wrażliwą błonę śluzową dwunastnicy. Skutkami są jej stan zapalny, a później wrzód.
Niestety w początkowym etapie choroba zwykle przebiega bezobjawowo, przez co chorzy dowiadują się o niej, gdy zdąży już wyrządzić szkody w układzie pokarmowym. Do jej najbardziej charakterystycznych objawów należy ból w nadbrzuszu o piekącym charakterze pojawiający się po jedzeniu lub na czczo i zmniejszający się po spożyciu posiłku lub przyjęciu leków zobojętniających kwas solny. Inne objawy to: dyspepsja (uczucie pełności nawet po niewielkim posiłku, zgaga, nudności, odbijanie), wymioty.
Współcześnie za główną przyczynę wrzodów uważa się bakterię Helicobacter pylori. Okazuje się, że około połowa populacji jest zakażona tą bakterią, lecz odpowiada ona za 75–90% wrzodów dwunastnicy i około 70% wrzodów żołądka. Do innych przyczyn zalicza się:
- stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych, np. aspiryny, ibuprofenu, ketoprofenu,
- czynniki genetyczne,
- palenie tytoniu,
- zakwaszenie organizmu.
Wyczerpanie
Pobudzany stale przez zakwaszenie współczulny układ nerwowy powoduje siłą rzeczy wyczerpanie i zmniejszenie sprawności organizmu. Nic zatem dziwnego, że nowe choroby cywilizacyjnej, jak na przykład wywołany długotrwałym stresem zespół przewlekłego zmęczenia (CFS – ang. chronic fatigue syndrome), idą w parze z zaburzeniami układu odpornościowego i wyczerpaniem. Długotrwały stres jest bowiem jedną z najpoważniejszych przyczyn zakwaszenia organizmu.
Do charakterystycznych objawów CFS zalicza się:
- poczucie wyczerpania, wycieńczenia zwykle już od momentu przebudzenia się utrzymujące się pół roku lub dłużej,
- problemy ze snem,
- bóle głowy, mięśni, stawów,
- problemy z koncentracją i pamięcią,
- tkliwe węzły chłonne.
Natężenie i rodzaj objawów mogą być zmienne. Zespół przewlekłego zmęczenia bywa mylony z krótkotrwałym lub przewlekłym zmęczeniem pojawiającym się przy niektórych chorobach (np. nowotworach, zaburzeniach psychicznych, chorobach tarczyc i innych chorobach autoimmunologicznych).
Wypadanie włosów
Podskórne części włosów zawierają zwykle dużo substancji odżywczych i minerałów. Magazyny te muszą służyć przez całe życie w nagłych sytuacjach, kiedy w organizmie trzeba zobojętnić kwasy lub niebezpieczne trucizny, a z pokarmem pobierana jest zbyt mała ilość wapnia, magnezu, sodu lub potasu. W przypadku niedoboru tych składników organizm zaczyna pobierać je najpierw z podskórnej części włosów, następnie z paznokci, ścięgien, zębów i ostatecznie z kości. Taka gospodarka rabunkowa może trwać przez lata, a nawet dziesiątki lat. Najlepszym sposobem na poradzenie sobie z tym problemem (i jego zapobieganiem) jest odpowiednia, zbilansowana dieta oraz odkwaszanie organizmu.